فریم ورک لاراول یکی از برترین فریم ورک‌های زبان برنامه نویسی پی اچ پی می‌باشد که دارای ویژگی‌های بسیار زیادی است، کار با لاراول Debugbar یکی از برترین ویژگی‌های این فریم ورک است که شما را کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی برنامه‌های خود را خطایابی کنید و خطاهای آنها را بیابید. اگر شما نیز جزو آن دسته از برنامه نویسانی هستید که در فریم ورک لاراول به مشکلات و خطاهای زیادی برخورد می‌کنید و نحوه پیدا کردن خطاها را بلد نیستید بهتر است این مطلب را به خوبی مطالعه کنید تا با کار با لاراول Debugbar آشنا شوید.

لاراول Debugbar چیست؟

لاراول Debugbar یک پکیج بسیار قدرتمند فریم ورک لاراول می‌باشد که توسط شخصی به نام Barry vd. Heuvel ساخته و منتشر شده است. این پکیج دارای یک رابط گرافیکی بسیار زیبا و قدرتمند می‌باشد که به شما این اجازه را می‌دهد که در یک محیط گرافیکی برنامه‌ها و اپلیکیشن هایی را که به وسیله فریم ورک لاراول طراحی کرده اید خطایابی کنید و مشکلات آنها را برطرف کنید. یکی از مهمترین مزیت‌های کار با لاراول Debugbar برای خطایابی اپلیکیشن‌ها و وب سایت این است که نصب آن بسیار راحت می‌باشد که در ادامه طریقه نصب آن را آموزش می‌دهیم و همین طور این پکیج دارای ویژگی‌های بسیار زیادی می‌باشد که در ادامه با این ویژگی‌ها نیز آشنا خواهیم شد.

 کار با لاراول Debugbar

آموزش نصب لاراول Debugbar

قبل از این که بخواهیم به آموزش کار با لاراول Debugbar بپردازیم بهتر است این پکیج را نصب کنیم، برای نصب این پکیج که در واقع یک پلاگین ساده برای فریم ورک لاراول می‌باشد باید در ابتدا یک composer بر روی سیستم عامل خود نصب کنید و بعد از آن در خط فرمان سیستم عامل خود دستور زیر را وارد کنید:

Composer require barryvdh/laravel-debugbar

در گام بعدی از نصب این پکیج باید وارد قسمت config/app.php شوید و دستور زیر را در قسمت providers وارد کنید:

‘Barryvdh\Debugbar\ServiceProvider’,

در آخرین مرحله از نصب این پکیج نیز باید وارد قسمت aliases در پایین همین صفحه شوید و دستور زیر را وارد کنید:

‘Debugbar’ => ‘Barryvdh\Debugbar\Facade’,

حالا شما بدون هیچ گونه مشکلی می‌توانید اقدام به کار با لاراول Debugbar کنید و اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌های خود را که با این فریم ورک طراحی کرده اید خطایابی کنید. این پکیج دارای قسمت‌های مختلفی می‌باشد که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

 کار با لاراول Debugbar

پیام‌ها در لاراول Debugbar

یکی از مزیت‌های کار با لاراول Debugbar رابط کاربری بسیار زیبای آن است، این ابزار دارای چندین تب می‌باشد که یکی از مهمترین تب‌های آن تب message است، این تب شباهت بسیار زیادی به تب console در مرورگرها دارد و می‌توانید یک سری از پیام‌ها را در آن مشاهده کنید، این پیام‌ها شامل پیام هایی از قبیل error، notice، info، debug emergency، alert، warning و غیره می‌باشد که با استفاده از آنها می‌توانید اپلیکیشن‌های خود را خطایابی کنید.

 کار با لاراول Debugbar

خط زمانی در لاراول Debugbar

یکی دیگر از مزیت‌های کار با لاراول Debugbar استفاده از تب خط زمانی یا Timeline می‌باشد، با استفاده از این ابزار می‌توانید به راحتی عملکرد بخش‌های مختلف از برنامه خود را چک کنید و در صورت وجود مشکلات و باگ هایی در داخل اپلیکیشن آن‌ها را شناسایی کنید و اقدام به رفع آن‌ها کنید. یکی از مزیت‌های کار با لاراول Debugbar این است که شما می‌توانید با استفاده از ابزار خط زمانی مدت زمان طول کشیدن عملکرد هر قسمت را مشاهده کنید و محاسبات خود را بر حسب این مدت زمان انجام دهید.

 کار با لاراول Debugbar

استثناها و یا exception ها

یکی دیگر از مزیت‌های فوق العاده کار با لاراول Debugbar تب استثناها می‌باشد که در این تب شما می‌توانید تمامی به سادگی تمامی execption هایی را که در کدهایتان به صورت زیر ایجاد کرده اید را مشاهده کنید:

Try{ Throw new Exception(‘exception’);

} catch (Exception $e) {

 Debug bar::add Exception($e);

}

قسمت فوق العاده کاربردی Views

دیدن ویوهای برنامه یکی دیگر از مزیت‌های کار با لاراول Debugbar برای خطایابی اپلیکیشن هایی است که به وسیله فریم ورک لاراول طراحی شده اند، در این تب می‌توانید تمامی ویدیوهای خود را به همراه اطلاعات آنها مشاهده کنید، این تب زمانی بیشتر به کار شما می‌آید که اپلیکیشن شما به یک اپلیکیشن بزرگ تبدیل شود و اطلاعات و ویوهای زیادی را در خود نگهداری کند، در این زمان می‌توانید در هنگام کار با لاراول Debugbar برای خطایابی اپلیکیشن‌های خود از این تب برای مشاهده اطلاعات ویوها استفاده کنید.

 کار با لاراول Debugbar

تب روت

تب فوق العاده کاربردی دیگری که در هنگام کار با لاراول Debugbar با آن برخورد می‌کنید تب Route می‌باشد که شما در داخل این تب می‌توانید تمامی اطلاعاتی که مربوط به روت شما می‌شود را مشاهده کنید، اجزایی از برنامه که مربوط به روت هستند عبارت اند از کنترلرها، Url ها، namespace‌ها و بسیاری از موارد دیگر که شما در هنگام کار با لاراول Debugbar می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 کار با لاراول Debugbar

تب Queries

بی شک می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین و حتی شاید مهم‌ترین قسمت اپلیکیشنی کوری هایی است که از آن گرفته می‌شود و یا برای آن ارسال می‌شود، در این تب شما می‌توانید در حین کار با لاراول Debugbar تمامی query هایی را که به سمت دیتابیس ارسال می‌کنید را مشاهده کنید و در صورتی که ایرادی در آن‌ها وجود داشت اقدام به درست کردن این ایرادها کنید. یکی از مزیت‌های استفاده از این تب در حین  کار با لاراول Debugbar این است که شما می‌توانید در این تب تعداد کوری‌های ارسال شده به سمت دیتابیس را نیز مشاهده کنید که بیشتر از حد معمول نباشند.

تب mail and request

یکی دیگر از تب‌های فوق العاده کاربردی که در هنگام کار با لاراول Debugbar می‌توانید از آن استفاده کنید تب mail and request می‌باشد که شما در این بخش می‌توانید تمامی ایمیل‌ها و ریکوست‌های خود را مشاهده کنید و در صورتی که ایرادی در آنها وجود داشت اقدام به برطرف کردن آن‌ها کنید.

تب فولدر آیکون

تب بسیار کاربردی دیگر تب فولدر آیکون می‌باشد که از این بخش در هنگام کار با لاراول دیباگر می‌توانید برای مشاهده Ajax و همین طور ریکوست‌ها استفاده کنید. به این ترتیب شما مهمترین بخش‌های لاراول دیباگ بار را فرا گرفتید و می‌توانید از آنها برای خطایابی اپلیکیشن‌های خود استفاده کنید.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۱ دیدگاه
پوریا عرب ۱۲ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۰۴
مشکلی که من با این پکیج برخوردم...تداخل با پکیج Datatables هست. وقتی هردو با هم در حال اجرا باشن دیتا تیبل از نظر ui به هم میریزه