مقایسه سرعت php 7 در مقابل php 5.6 در اجرای درخواست ها

سرعت php 7

شمار بسیاری از برنامه نویسانی که با زبان php آشنایی دارند و با اون کار کردند مدت‌های بسیاری هست که با php 5.6 کار میکنند و این در حالی است که php 7 از سال 2015 منتشر شده .

در این تاپیک میخواهیم سرعت اجرای php 7 و php 5.6 رو در اجرای درخواست‌ها با یکدیگر مقایسه کنیم تا برنامه نویسانی که هنوز از php 5.6 استفاده میکنند و در استفاده از php 7 مرددند بتونند تصمیم گیری بهتری داشته باشند  .

بزرگترین مزیت php 7 در مقابل php 5 سرعت عمل بالای php 7 هست و به زعم بسیاری از کاربران همین مورد میتواند بهترین دلیل مهاجرت از php 5 به php 7 باشد چرا که این تفاوت بسیار زیاد و نزدیک به دو برابر است .

در php 7 از راه‌های بهینه سازی بسیاری استفاده شده است تا در زمان تفسیر کد ، کد به نزدیکترین زبان به زبان ماشین تبدیل شود و به همین دلیل حافظه بسیار کمتری را هنگام اجرای کدها اشغال میکند که همین مورد باعث میشود که php 7 سرعت بالایی داشته باشد به صورتی که گفته میشود php 7 از php 5 تقریبا دو برابر سریع‌تر است . یعنی یک سرور در php 7 نسبت به php 5 دو برابر بیشتر قدرت جوابگویی به درخواست‌ها را دارد .

مقایسه سرعت php 7 با php 5 در cms‌ها و فریمورک‌های مختلف

اگر سری به این اینفوگرافیک بزنید متوجه خواهیم شد که php 7 چقدر سریع‌تر از php 5.6 میباشد. در تصویر زیر خلاصه ای از مقایسه سرعت اجرای درخواست‌ها توسط php 7 و php 5 در cms‌ها و فریمورک‌های مختلف php آمده است :

phps2one

در ادامه به صورت مجزا مقایسه سرعت در cms‌ها و framework‌های مختلف php را نمایش میدهیم  .

در مقایسه اول به سراغ cms معروف php یعنی wordpress میرویم :  

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید سرعت اجرای درخواست‌ها توسط php 5.6 و php 7 در دو ورژن مختلف از wordpress مقایسه شده است . همانطور که مشاهده میکنید در هر دو ورژن wordpress تعداد درخواستی که در ثانیه توسط php 7 جواب داده میشود  تقریبا دو برابر مقدار است که توسط php 5.6 جواب داده میشود .

در مقایسه دوم به سراغ cms معروف دیگر drupal ، php میرویم :

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید سرعت اجرای درخواست‌ها توسط php 5.6 و php 7 در دو ورژن مختلف از drupal مقایسه شده است .  در هر دو ورژن drupal تعداد درخواستی که در ثانیه توسط php 7 جواب داده میشود  تقریبا دو برابر مقدار است که توسط php 5.6 جواب داده میشود .  پس اینجا هم برتری با سرعت php 7 میباشد .

در مقایسه بعد سرعت دو ورژن php را در فریمورک‌های laravel و zend برسی میکنیم :

در تصویر بالا به وضوح مشخص است که همانند cms‌های wordpress و drupal در فریمورک‌های laravel و zend نیز سرعت اجرای درخواست‌ها در php 7 تقریبا دو برابر php 5.6 میباشد .

همانطور که مشاهده میکنید انتخاب php 7 در برابر php 5 انتخاب بسیار عاقلانه ای میباشد چرا که سرعت php 7  بالاتر است .

اگر در مورد این مطلب نظر یا توضیحی داشتید خوشحال میشویم در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید  .

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۲ دیدگاه
Seyed Reza Bazyar ۲۷ مهر ۱۳۹۷، ۲۲:۳۷
تقریبا سرعت دو برابر شده. اما دلیل اصلی رو من هنوز متوجه نشدم
کاش دو کد رو هم با هم مقایسه میکردید تا به صورت خیلی دقیق متوجه بشیم دلیل این افزایش سرعت در نسخه جدید چی بوده؟ چه مشکلی قبلا وجود داشته که الان برطرف شده؟ چه چیزی اضافه یا کم شده؟ چه تغییراتی موجب این امر شده؟
لقمان آوند ۲۹ مهر ۱۳۹۷، ۱۴:۲۶
سلام
چون کرنل php دوباره نویسی شده و ساختارهای کش موجود در هسته زبان بهینه تر شده و اینها باعث افزایش سرعت شدن.