راهنمای بهینه سازی عملکرد زبان PHP

وقتی در حال توسعه یک وب اپلیکیشن بر اساس زبان PHP هستیم، فقط حل کردن مشکلات و نیازمندی‌های پروژه کافی نیست. منابع سرور مانند ذخیره، حافظه و تعداد سی پی یو هایی که به قیمت هاستینگ ربط دارند نیز مهم هستند؛ به همین علت توسعه دهندگان در زمان توسعه وب اپلیکیشن‌ها باید این منابع را نیز در نظر بگیرند. در ادامه به تعدادی از راه‌های بهینه سازی عملکرد زبان PHP اشاره شده است.

نسخه زبان PHP مهم است

آخرین نسخه زبان PHP یکی از سریع‌ترین نسخه‌ها می‌باشد. طبق بررسی‌های انجام شده، نسخه 7 زبان PHP خیلی سریعتر از PHP5 است. نسخه‌های زبان PHP از ابتدای زمان انتشار خود به مدت 2 سال کاملا پشتیبانی می‌شوند.

زبان PHP

کاربرد نقل قول تک و دوگانه در بهینه سازی زبان PHP

شاید این موضوع آخرین چیزی باشد که توسعه دهندگان به آن اهمیت می‌دهند، اما آزمایش‌های زیادی انجام شده است تا ثابت کند که استفاده از نقل قول‌های تک خیلی سریعتر از استفاده از نقل قول‌های دوگانه است.

زبان PHP

تاثیر تابع count در حلقه‌ها (Loops)

اساسا از حلقه‌ها برای عبور از یک آرایش استفاده می‌شود؛ اما اگر شرایط حلقه از تابع count برای شمارش تعداد المان‌های آرایش استفاده می‌کند، یک هزینه بسیار بالا در استفاده از این تابع وجود خواهد داشت.

تfor ($x=0; $x<count($arr); $x++) { }
$count = count($arr);
for ($x=0; $x<$count; $x++) { }

 

متغیرهای بسته یا ثابت نشده

در زمان query دیتابیس، یک اتصال باید ساخته شود و یک راه برای انجام این کار معرفی یک متغیر اتصال است. ما می‌دانیم هر متغیری که استفاده شد یا نشان داده شد از حافظه استفاده می‌کند، بنابراین تمرین خوبی است که بعد از اینکه query یا تمام queries کامل شدند، اتصال را ببندیم.

$conn = new mysqli($servername, $username, $password, $dbname);
//queries here
$conn->close();
 
$myfile = fopen("sample-file.txt", "r") or die("Unable to open file!");
//read the contents
fclose($myfile);

متدهای ایستا یا ویژگی‌های آن، از منابع کمتر استفاده می‌کند

وقتی از متدهای ایستا در کلاس‌ها استفاده می‌شود، نیازی نیست کلاس آن معرفی شود. بر عکس متدهای عمومی یا ویژگی هایی که قبل از دسترسی به آن باید کلاس آن معرفی شود، متدهای ایستا را می‌توان مستقیما فراخواند. وقتی یک کلاس با یک متد وجود دارد که از کلاس‌های دیگر خیلی فراخوانده می‌شود، این متد را باید به عنوان ایستا معرفی کرد. این متد فضای استفاده از حافظه اپلیکیشن را کاهش می‌دهد.

زبان PHP

کوچک کردن زبان CSS و JavaScript

یک راه دیگر برای بهینه سازی عملکرد ، کوچک کردن کد زبان JavaScript و CSS می باشد. این کار باعث می‌شود انسان‌ها نتوانند آن را بخوانند، اما زمانی که ما راجع به وب اپلیکیشن هایی که در استفاده هستند صحبت می‌کنیم، خوانایی یک کد دارای اولویت نیست.

زبان PHP

استفاده از یک CDN برای بهینه سازی عملکرد زبان PHP

وب اپلیکیشن‌ها معمولا از کتابخانه هایی مانند بوت استرپ استفاده می‌کنند و آنها بهترین راه استفاده از شبکه انتقال محتوا (CDN) می‌باشند. بیشتر فایل عکس ها، CSS و JavaScript، ایستا می‌باشند، بنابراین هوشمندانه است که کپی‌های محتوا را در سروری نزدیکتر به جایی که کاربر می‌باشد نگه داریم.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
اولین بودن همیشه جذابه، همین الان اولین دیدگاه رو ثبت کن: