بهینه سازی robots.txt در وردپرس برای موتورهای جستجو

همان طور که می‌دانید یکی از بهترین و مرسوم‌ترین روش‌های سئو و شناساندن وب سایت به موتورهای جست و جو بهینه سازی robots.txt در وردپرس می‌باشد. با استفاده از این روش می‌توانید به راحتی رتبه ی خود را در موتورهای جست و جو بالا ببرید و در نتیجه بازدید بیشتری داشته باشید. اگر قصد بهینه سازی robots.txt در وردپرس را دارید بهتر است این مقاله را به صورت دقیق مطالعه کنید.

اهمیت آشنایی با بهینه سازی robots.txt در وردپرس

بسیاری از افراد هنوز هم تصور دارند که گوگل با روش‌های قدیمی سئو را انجام می‌دهد. در حالی که چنین نیست و گوگل به مرور زمان در چند سال گذشته روش‌های خود را برای سئو و بالا بردن رتبه ی وب سایت‌ها تغییر داده است و امروزه نیز دائماً در حال تغییر می‌باشد. اگر قصد دارید که با این تغییرها آشنا شوید تا بتوانید وب سایت خود را متناسب با این تغییرها سئو کنید باید با بهینه سازی robots.txt در وردپرس آشنا شوید و اطلاعات جدیدی را درباره ی آن بدست بیاورید.

 بهینه سازی robots.txt در وردپرس

نحوه انجام سئو توسط گوگل

قبل از این که بخواهیم در رابطه با بهینه سازی robots.txt در وردپرس صحبت کنیم، بهتر است ابتدا به این موضوع بپردازیم که سئو سایت توسط گوگل به چه طریقی صورت می‌گیرد؟ همان طور که می‌دانید گوگل یکی از بزرگترین شرکت‌های نرم افزاری دنیا می‌باشد که دارای تکنولوژی‌های بسیار زیادی است. امروزه سئویی که توسط این موتور جست و جو صورت می‌گیرد به این شکل می‌باشد که تمامی قسمت‌های وب سایت شما را بررسی می‌کند تا همه ی موارد در آن رعایت شده باشد. یکی از مهم‌ترین بخش هایی که موتور جست و جوی گوگل آن را بررسی می‌کند، بهینه سازی robots.txt در وردپرس می‌باشد که باید بسیار به آن دقت کنید.

 بهینه سازی robots.txt در وردپرس

نادیده گرفته شدن برخی از لینک‌ها توسط robots.txt

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در رابطه با بهینه سازی robots.txt در وردپرس باید بدانید این است که اگر به وسیله ی فایل robots.txt سایت‌ها و لینک هایی را مسدود کنید، باعث می‌شوید که موتور جست و جوی گوگل نیز نتواند وب سایت شما را بررسی کند و این کار می‌تواند زیان‌های بسیار زیادی را برای شما داشته باشد. اگر بخواهیم به صورت تخصصی این موضوع را بررسی کنیم می‌توان گفت که با مسدود کردن این لینک‌ها در واقع شما لینک‌های با ارزش وب سایت خود را نیز مسدود کرده اید و به همین علت است که موتورهای جست و جو دیگر نمی‌توانند تمامی بخش‌های وب سایت شما را بررسی کنند و این عامل باعث افت شما در رتبه بندی موتورهای جست و جو و در نتیجه افت تعداد بازدیدکنندگان شما می‌شود. سؤالی که پیش می‌آید این است که در صورتی که در قسمتی از سایتمان لینک‌های زیادی وجود داشت، اگر به وسیله robots.txt آن‌ها را مسدود نکنیم به چه طریق می‌توانیم این لینک‌ها را مسدود کنیم؟ برای این کار می‌توانید از دو تز بسیار معروف no-index و nofollow استفاده کنید که باعث می‌شود تا این لینک‌ها مسدود شوند و در عین حال موتورهای جست و جو نیز وب سایت شما را بررسی کنند.

 بهینه سازی robots.txt در وردپرس

نکاتی درباره بهینه سازی robots.txt در وردپرس

یکی از مهم‌ترین عوامل آشنایی با بهینه سازی robots.txt در وردپرس این است که با عملکرد robots.txt آشنا شوید. همان طور که در قسمت‌های قبلی مطالعه کردید با استفاده از robots.txt و در بهینه سازی robots.txt در وردپرس قرار نیست لینکی را بلاک یا مسدود کنیم، به همین علت نیازی نیست که مسیر wp-content/plugins را مسدود کنیم. علاوه بر این در بهینه سازی robots.txt در وردپرس برای موتورهای جستجو نیازی نیست که wp-include را نیز مسدود کنید زیرا در صورت مسدود کردن این قسمت کدهای جاوا اسکریپت نمی‌توانند وارد وب سایت شوند و موتورهای جست و جو به بررسی تمام قسمت‌های وب سایت شما اقدام نمی‌کنند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در بهینه سازی robots.txt در وردپرس باید بدانید این است که فایل wp-admin را بلاک نکنید چرا که در این صورت اگر شخصی به صورت شانسی وبسایت شما را بیابد خیلی راحت می‌تواند به آن نفوذ کند.

 بهینه سازی robots.txt در وردپرس

نحوه کار با robots.txt برای بهینه سازی robots.txt برای موتورهای جست و جو

برای بهینه سازی robots.txt در وردپرس می‌توانید وارد کنسول گوگل شوید، در این قسمت در زیر گزینه crawl گزینه ای وجود دارد به نام Fetch and google با کلیک بر روی این گزینه چند گزینه ی دیگر برای شما نمایان می‌شود که یکی از آن‌ها گزینه Fetch and render options است. در این قسمت می‌توانید آدرس وب سایت خود را وارد کنید تا بتوانید آن را چک کنید. در این قسمت اگر بر روی گزینه ای کلیک کردید و با خطاهایی مواجه شدید که باعث شدند سایت شما دقیقاً مطابق آن چه که در مرورگر باز می‌شد نمایش داده نشد باید به دنبال رفع خطاهایی باشید که در وب سایت شما وجود دارد. برای بهینه سازی robots.txt در وردپرس می‌توانید خطاهای مورد نظر را در این فایل پیدا کرده و اقدام به ترمیم کدهای خود کنید.

 بهینه سازی robots.txt در وردپرس

تعمیر مشکل ایجکس در وردپرس 4.4 (مشکلی بزرگ در بهینه کردن robots.txt)

اگر چند سالی است که با وردپرس کار می‌کنید، حتماً باید تا الآن به این نکته پی برده باشید که در سال‌های گذشته بسیاری از قالب‌های باکیفیت وردپرس یک سری از درخواست‌های ناسازگاری را ارسال می‌کردند که باعث می‌شد تا به محتوای شما یا سایر امکاناتی که در صفحه قرار داده اید اضافه شوند. این مشکل کار را برای افرادی که به صورت حرفه ای با وردپرس به طراحی سایت می‌پرداختند، بسیار سخت‌تر کرده بود و همین طور کار بهینه سازی robots.txt در وردپرس را نیز دشوارتر کرده بود تا این که در سیستم وردپرس 4.4 این مشکل حل شد و امروزه دیگر شاهد این امر نیستیم.

 بهینه سازی robots.txt در وردپرس

نکات پایانی در رابطه با بهینه سازی robots.txt در وردپرس

همان طور که گفته شد در هنگام بهینه سازی robots.txt در وردپرس باید این مورد را به یاد داشته باشید که موتورهای جست و جو به صورت دائمی در حال تغییر هستند و شاید نکاتی که شما در گذشته درباره ی سئو فرا گرفته اید دیگر امروزه یا در آینده ای نزدیک به کار شما نیایند بنابراین لزوم یادگیری بهینه سازی robots.txt در وردپرس بسیار ضروری است و اگر در زمینه ی طراحی سایت با وردپرس به صورت حرفه ای تخصص دارید و بیشتر فعالیت خود را صرف طراحی سایت با وردپرس کرده اید و قصد بهینه سازی robots.txt در وردپرس را دارید، باید به این نکته دقت بسیار زیادی داشته باشید.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
اولین بودن همیشه جذابه، همین الان اولین دیدگاه رو ثبت کن: