چرا کودکان و نوجوانان باید برنامه نویسی یاد بگیرند؟

امروزه ،در عصر دیجیتال، فرزندان ما از سنین خیلی پایین با ابزارهای الکترونیکی در ارتباط هستند. دولت‌ها رفته رفته به سمت ارائه خدمات به صورت الکترونیکی به مشتریان می‌روند و زندگی شهروندان را بیش از پیش به دنیای فناوری گره می‌زنند. در این راستا نیاز به فراهم کردن بستری مناسب برای آموزش به کودکان جهت استفاده درست از تکنولوژی به شدت احساس می‌شود.

فرزندان ما زمان زیادی را صرف بازی‌های بی محتوا و بعضا مضر کامپیوتری می‌کنند. اگر ما بتوانیم استفاده از این فضا را به صورت کنترل شده و هدفمند درآوریم قطعاً نه تنها باعث آسیب به کودکان نمی‌شود بلکه فواید بسیار زیادی برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.
یکی از راههایی که می‌توان حضور کودکان را در عرصه تکنولوژی هدفمند کرد آموزش مهارت برنامه نویسی به کودکان است.شاید شما بپرسید کودکان در سنین پایین که مهارت زبان و کدنویسی را ندارند چگونه می‌توانند برنامه نویسی کنند؟

جالب است بدانید که بسترهایی برای کودکان فراهم است تا بدون نیاز به دانستن زبان‌های برنامه نویسی معمول و کد نویسی می‌توانند به زبان فارسی برنامه بنویسند. یکی از این بسترها برنامه نویسی به زبان اسکرچ است. در این زبان می‌توان با قرار دادن یک سری بلوک‌های رنگی و جذاب در کنار هم یک انیمیشن، بازی کامپیوتری و یا حتی یک داستان ایجاد کرد.

فواید برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان

فواید برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان

همانطور که پیش‌تر گفته شد در عصر تکنولوژی کودکان ما نیاز به دانش برنامه نویسی خواهند داشت، علاوه بر این آموزش برنامه نویسی فواید فراوان دیگری دارد و به فرزندان ما در زندگی روزمره شان نیز کمک خواهد کرد در ادامه فواید برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان را بررسی خواهیم کرد:

مهارت حل مسئله


زمانی که کودک موضوعی را برای تبدیل به بازی یا انیمیشن در نظر می‌گیرد، طبیعتاً راه‌های متفاوتی را امتحان می‌کند تا بتواند مسئله خود را حل کند . این مهارت قطعاً در بزرگسالی و در زندگی شخصی او تاثیر بسزایی خواهد داشت و به او می‌آموزد که برای حل هر مسئله چندین و چند راه مختلف وجود دارد. این تمرین علاوه بر افزایش مهارت‌های حل مسئله به فرزندان ما انعطاف را نیز می‌آموزد که یکی از اصلی‌ترین موارد در حل مشکلات است.

تقویت اعتماد به نفس


زمانیکه کودک ما، برنامه ای، هر چند کوچک را به اتمام می‌رساند، حاصل شدن نتیجه باعث افزایش اعتماد به نفس او خواهد شد و این امر توانایی حل مسائل پیچیده‌تری را به او می‌دهد.

استقامت در برابر حل چالش و پایداری


در روند انجام پروژه ها، نوجوانان با چالش‌های زیادی روبرو می‌شوند و در مواردی مجبور می‌شوند مسائل پیچیده را به مشکلات کوچک تقسیم کنند تا بتوانند راحت‌تر مسئله را برطرف کنند.

رشد استعداد و خلاقیت


برنامه نویسی باعث رشد خلاقیت نوجوانان می‌شود به طوری که برنامه هایی که خروجی یکسانی دارند به این دلیل که توسط افراد مختلفی ایجاد شده اند با یکدیگر متفاوتند و این نشان از خلاقیت هر یک از آنها را دارد.

مهمترین مهارت قرن حاضر

در دهه‌های گذشته گفته می‌شد کسی که زبان انگلیسی و استفاده از کامپیوتر را بلد نیست به نوعی بی سواد تلقی می‌شود. اما مایکل رسنیک دانشمند مطرح دانشگاه ام آی تی در حوزه علوم کامپیوتری معتقد است که در قرن ۲۱ هر بچه ای که اصول برنامه نویسی بلد نباشد بی سواد محسوب میشود. در خیلی از کشورها مانند ایالات متحده و ژاپن و انگلستان تصمیم بر این شده است که آموزش برنامه نویسی را برای کودکان اجباری کنند.

کسب درآمد با برنامه نویسی


همانطور که پیش‌تر گفته شد در عصر تکنولوژی همه خدمات به سوی الکترونیکی شدن پیش می‌روند و این امر باعث افزایش موقعیت‌های کاری برای برنامه نویسان شده است. آموزش مهارت‌های برنامه نویسی به کودکان به معنی بیمه کردن آن‌ها برای داشتن شغلی مناسب در آینده خواهد بود و شروع این آموزش‌ها در کودکی به این معناست که فرزندان ما در زمان شروع به کار افرادی با تجربه خواهند بود چراکه زمان زیادی برای آزمون و خطا داشته اند.

سرگرمی لذت بخش


همین که کودکی یک بازی بسازد و خروجی آن را ببیند  برای او بسیار سرگرم کننده‌تر از انجام یک بازی کامپیوتری خواهد بود چرا که او چیزی که در ذهن داشته را پیاده کرده و با تمام جزئیات آن هم آشناست.

برنامه نویسی برای کودکان لذت بخش و جذاب است

اگر فرزندان ما به برنامه نویسی علاقه نداشته باشند چه کار باید بکنیم؟

یادگیری برنامه نویسی فرصتی است که باعث می‌شود استعدادهای فرزند شما در زمینه‌های متفاوت تقویت شود. مثلاً از کسی که ادبیات و نگارش فارسی را یاد می‌گیرد انتظار نمی‌رود که حتما شاعر یا نویسنده بزرگی شود .همین که این فرد بتواند نیازهای روزمره خود را برطرف کند برای او کافی است. در یادگیری برنامه نویسی هم همین موضوع صدق می‌کند. همین که کودک در حین برنامه نویسی بتواند حل مساله را یاد بگیرد و خلاقیت خود را افزایش دهد، در افزایش اعتماد به نفس او نقش به سزایید. این مهم باعث می‌شود که در بزرگسالی راحت‌تر چالش‌های خود را پشت سر بگذارد.

مجله والدنو درباره تربیت کودک و آموزش برنامه نویسی به کودکان اطلاعات ارزشمندی در اختیارتان قرار می‌دهد.

جمع بندی


تحقیقات علمی بر روی مغز نشان می‌دهد  انسان در سنین پایین توانایی یادگیری بیشتری دارد و چقدر خوب است که یادگیری کودکان را از سنین پایین هدفمند کنیم و همچنین آنها را در مسیری قرار دهیم که آینده ای روشن و درخشان داشته باشند و در عین حال اوقات فراغت سالم و شاد و پویا برای آن‌ها فراهم کنیم. .یکی از راه هایی که می‌توانید به این مهم دست پیدا کرد وارد کردن کودکان به دنیای برنامه نویسی است. یکی از بسترهای کارآمد و خوب در این زمینه آموزش برنامه نویسی به زبان اسکرچ خواهد بود. اگر علاقه مند به وارد کردن کودکان خود به این دنیای جذاب هستید حتما آموزش‌های سون لرن را در این زمینه دنبال کنید.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۲ دیدگاه
علی ۱۷ مهر ۱۳۹۸، ۲۰:۱۳
خیلی هم خوب...
اتفاقاً تابستان امسال بود که چند قرارداد بین چند نهاد و سازمان دولتی برای توسعه زیرساخت‌ها و امکانات اولیه برای اینکه اموزش برنامه نویسی در کشور توسعه پیدا کند برقرار شد و این خودش نویدبخش یک آینده روشن در این حوزه برای کشور هست ممنون از شما بابت مقاله خوبتون
با تشکر
لقمان آوند ۱۸ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۵۱
سلامت باشید
یادگیری برنامه نویسی از سنین پایین خیلی به نحوه درست تفکر افراد کمک می کنه
ممنون از ارائه دیدگاهتون