۱.۲ میلیون تومان تخفیف تا ۵ خرداد

آموزش نصب نرم افزار در لینوکس به کمک نرم افزار Gdebi

آموزش نصب نرم افزار در لینوکس

در دنیای نرم افزار زمانی که یک نرم افزار نوشته می‌شود احتمال دارد به چندین نرم افزار دیگر پیش نیاز داشته باشد، که به جهت اینکه بتوانیم نرم افزار مورد نظر خود را راه اندازی کنیم ابتدا باید نرم افزارهای پیش نیاز را نصب کرده و سپس نرم افزار اصلی را نصب کنیم . در غیر اینصورت روند اجرای نرم افزار ما به مشکلاتی برخورد خواهد کرد. آموزش لینوکس با چنین ترفند هایی آسون‌تر میشه به شرطی که همراه ما باشید. پس بزن بریم …

نرم افزارهایی که برای سیستم عامل لینوکس نوشته می‌شوند نیز از این قاعده مستثنا نیستند و یا شاید اگر بخواهیم بهتر بیان کنیم اکثر نرم افزارهای لینوکسی به همین صورت میباشند و پیش نیازهای بسیار زیادی به نرم افزارها و کتابخانه‌های مختلف دارند .

زمانی که شما میخواهید یک نرم افزار را در لینوکس نصب کنید به شما اعلام میشود که مثلا به فلان کتابخانه‌ها و نرم افزارها پیش نیاز دارد و خود سیستم عامل لینوکس به صورت اتوماتیک ابتدا پیش نیاز‌ها را نصب کرده و سپس به سراغ نصب نرم افزار اصلی میرود .

دقیقا یکی از دلایلی که حجم نرم افزارها در لینوکس پایین می‌باشد همین مورد است که پیش نیازها هیچ وقت همراه نرم افزار عرضه نمی‌شوند و فقط به سیستم عامل اعلام می‌شود که این پیش نیاز‌ها وجود دارد و خود سیستم عامل این پیش نیاز‌ها را نصب میکند . این مورد یکی از مزیت‌های بزرگ سیستم عامل لینوکس میباشد به این خاطر که اگر یک کتابخانه یا یک نرم افزار که پیش نیاز ۳ نرم افزار دیگر میباشد به روزرسانی شود و قابلیتی به آن اضافه شود ، هر ۳ نرم افزاری که به این کتابخانه پیش نیاز داشتند نیز آپدیت شده و میتوانند از این قابلیت استفاده کنند .

 

این نکته را هم در نظر داشته باشید که یکی از دلایلی که نرم افزارهای ویندوزی حجم‌های زیادی دارند به همین خاطر میباشد که تمامی پیش نیاز‌ها را درون نرم افزار ارائه میکنند .

 

نصب نرم افزار در لینوکس با gdebi

حل مشکل پیش نیاز نرم افزارها در لینوکس اوبونتو

همانطور که میدانید در سیستم عامل هایی که برپایه دبیان میباشند مثل اوبونتو و یا مینت و … یکی از راه‌های نصب نرم افزار دریافت فایل deb آن نرم افزار و نصب آن با دستور dpkg میباشد ، اما مشکلی که در دستور dpkg وجود دارد این است که این نرم افزار میتواند متوجه شود که این فایل deb چه پیش نیازهایی
دارد اما متاسفانه نمیتواند به صورت اتوماتیک این پیش نیاز‌ها را نصب کند و به همین دلیل در اکثر مواقع باعث ناقص نصب شدن نرم افزار میشود .
به همین خاطر نرم افزاری به نام gdebi نوشته شده است که شما با نصب آن برروی سیستم به راحتی میتوانید این مشکل را حل کنید . به این صورت که شما زمانی که میخواهید یک فایل deb را نصب کنید به جای استفاده از دستور dpkg از دستور gdebi استفاده میکنید و این نرم افزار به صورت اتوماتیک تمامی پیش نیاز‌های فایل deb شما را متوجه شده و آن‌ها را نصب میکند و در آخر فایل deb را به صورت کامل و بدون مشکل برروی سیستم نصب میکند .

 

نحوه نصب و کار کردن با نرم افزار gdebi

شما بادستور زیر میتوانید نرم افزار gdebi را برروی سیستم خود نصب کنید .

sudo apt install gdebi

برای نصب کردن یک نرم افزار با دستور gdebi میتوانید به صورت زیر عمل کنید .

sudo gdebi FILENAME.deb

موفق باشید .

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۳ دیدگاه
سیدحسین حسینی ۲۸ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۱۸
میخوام فیلم اموزشی لینوکس رو دانلود کنم لطفا کمکم کنید
دانیال یوسفی فر ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۱۳:۳۲
عالی بود.
پیشنهاد می کنم مطالب بیشتری در این عرصه عرضه نمایید.
حسین ۰۹ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۱۷
عالی بود عالی [