نکاتی مهم درباره تابع های جاوا اسکریپت

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی وب می‌باشد، آشنایی با تابع‌های جاوا اسکریپت می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما در برنامه نویسی با این زبان کند، در واقع آشنایی با تابع‌های جاوا اسکریپت باعث می‌شود که بتوانید برنامه هایی به مراتب ساده‌تر و مرتب‌تر را طراحی کنید. برنامه نویسی با استفاده از توابع که به برنامه نویسی فانکشنال معروف است باعث می‌شود تا برنامه‌ها بسیار بهینه‌تر نوشته شوند.

تابع چیست و کاربرد آن در کجاست؟

قبل از این که بخواهیم به بحث تابع‌های جاوا اسکریپت بپردازیم بهتر است ابتدا ببینیم که تابع چیست و در برنامه نویسی چه کاربردی دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که توابع به صورت کلی همانند یک ماشین هستند که یک یا چند ورودی را دریافت کرده و خروجی مورد نظر را بیرون می‌دهند. کاربرد این ابزار بسیار قدرتمند در برنامه نویسی بسیار زیادی است ولی یکی از مهم‌ترین این کاربردها را می‌توان زمانی دانست که شما می‌خواهید یک کار را چندین بار در قسمت‌های مختلف برنامه بر روی ورودی‌ها و اطلاعات مختلف انجام دهید، در این شرایط است که شما می‌توانید به سادگی یک تابع برای انجام این کار تعریف کنید و به جای این که هر بار تمامی این کدها را بنویسید می‌توانید تنها تابع مربوط به این کار را فراخوانی کنید.

 تابع‌های جاوا اسکریپت

تابع‌های جاوا اسکریپت را چگونه تعریف کنیم؟

احتمالا در آموزش‌های جاوا اسکریپت در قسمت‌های قبلی گفته شده است که زبان جاوا اسکریپت شباهت بسیار زیادی به پی اچ پی دارد که این شباهت باعث شده است که یادگیری جاوا اسکریپت در صورتی که پی اچ پی را بلد باشید بسیار راحت شود. یکی از شباهت‌های جاوا اسکریپت با پی اچ پی در تعریف تابع‌های جاوا اسکریپت می‌باشد، برای تعریف تابع‌های جاوا اسکریپت می‌توانید به شکل زیر عمل کنید:

<script type="text/javascript">
//<![CDATA[
function username (n,c){
  var name = 'نام شما: '+ n + '<br />';
  var country = 'کشور شما: '+ c + '<br />';
  var output = name + country;
  return output;  
}
document.write(username('admin','Iran'));
//]]>
</script>

 

 تابع‌های جاوا اسکریپت

توضیح قطعه کد بالا

همانطور که گفته شد برای تعریف تابع‌های جاوا اسکریپت باید مانند مثال بالا عمل کنید، در این مورد از تابع‌های جاوا اسکریپت شما تابعی را تعریف می‌کنید که دو آرگومان به نام‌های n و c می‌گیرد و متغیر name را مساوی “نام شما” + n می‌کند که n در واقع همان نام اصلی شما می‌باشد، متغیر country برابر ” کشور شما ” + c قرار می‌گیرد که c در واقع همان نام کشور شما می‌باشد و در پایان نیز متغیر output مساوی مقدار name + country قرار می‌گیرد و این مقدار از تابع بازگشت داده می‌شود. در قسمت بیرونی تابع نیز یک خط کد است که ابتدا تابع را فراخوانی می‌کند و در آرگومان admin و Iran را به تابع می‌دهد و خروجی تابع را چاپ می‌کند.

 تابع‌های جاوا اسکریپت

تابع‌های جاوا اسکریپت را چگونه فراخوانی کنیم؟

یکی دیگر از نکاتی که برای کار با تابع‌های جاوا اسکریپت باید یاد بگیرید این است که با فراخوانی تابع‌های جاوا اسکریپت آشنا شوید، برای این که با این مطلب آشنا شوید می‌توانید از مثال زیر برای این کار استفاده کنید:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html
xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type"
content="text/html; charset=utf-8" />
<title>وبگو | نحوه
فراخوانی توابع در جاوا اسکریپت</title>
<!-- https://webgoo.ir -->
<script type="text/javascript">
//<![CDATA[
function add (num1,num2){
  var output = num1 + num2;
  return document.write(output);
}
//]]>
</script>
</head>
<body>
<a href="#"
onclick="add(3,6);">برای دیدن
نحوه عملکرد تابع در جاوا اسکریپت، کلیک کنید</a>
</body>
</html>

 

 تابع‌های جاوا اسکریپت

توضیح کدهای بالا

یکی از روش‌های فراخوانی تابع‌های جاوا اسکریپت استفاده از رویداد onClick می‌باشد که در این مثال نیز از این روش استفاده شده است. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید دقت بسیار زیادی به آن داشته باشید این است که مقادیری که به عنوان آرگومان به تابع می‌دهید تاثیر بسیار زیادی بر روی خروجی دارد به عنوان مثال فرض کنید قطعه کد

onclick =”add(3, 6);”

 

با به صورت زیر فراخوانی کنیم به جای این که به ما عدد 7 را باز گرداند رشته ‘6’+’3’ را باز می‌گرداند.

onclick=”add(‘3’,’6’);”

 

 تابع‌های جاوا اسکریپت

محدوده تابع‌های جاوا اسکریپت

به صورت کلی می‌توان گفت هر نوع متغیری که درون تابع‌های جاوا اسکریپت تعریف شود درون همان تابع‌ها قابل دسترسی می‌باشد و بیرون آن‌ها نمی‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد، ولی برعکس درون تابع‌های جاوا اسکریپت به راحتی می‌توان به متغیرهایی که بیرون این تابع‌ها ایجاد شده اند دسترسی پیدا کند به عنوان مثال برای یادگیری این مفهوم از تابع‌های جاوا اسکریپت مثال زیر را مشاهده کنید:

var var1 = 8;
function test( ) {
        var1 = 12;
}
test( );
console.log(var1);

 

با اجرای این کد می‌توانید مشاهده کنید که مقدار 12 چاپ می‌شود که نشان دهنده این موضوع است که تابع‌های جاوا اسکریپت می‌توانند به راحتی به متغیرهایی که در بیرون از این توابع تعریف می‌شوند دسترسی داشته باشند.

 تابع‌های جاوا اسکریپت

نکاتی مهم درباره توابع جاوا اسکریپت

یکی از مهم‌ترین نکاتی که درباره تابع‌های جاوا اسکریپت باید به آن دقت داشته باشید این است که سعی کنید نام تابع هایتان با کاراکترهای کوچک شروع شود، همچنین در صورتی که نام تابع‌های جاوا اسکریپت طولانی بوده و دارای بیش از یک کلمه بودند به جز حرف اول، اول هر کلمه را به حروف بزرگ شروع کنید. یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که باید در تابع‌های جاوا اسکریپت به آن دقت داشته باشید این است که وقتی دستور return را قرار می‌دهید در واقع شما دستور می‌دهید که تابع در این نقطه تمام شود و تمامی دستوراتی که شما بعد از دستور return قرار دهید  اجرا نمی‌شوند. نکته دیگری که می‌تواند در استفاده از تابع‌های جاوا اسکریپت برای شما مفید باشد این است که باید بدانید از تابع هایی که درون برنامه خود ایجاد می‌کنید در هر جایی از برنامه می‌توانید استفاده کنید. نکته آخر این است که شما می‌تونید تابع را بدون هیچ اسمی درون یک متغیر ذخیره کنید و بعدها به جای فراخوانی تابع از نام این متغیر استفاده کنید.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
اولین بودن همیشه جذابه، همین الان اولین دیدگاه رو ثبت کن: