آموزش قرار دادن نام مستعار یا alias برای دستورات Git

آموزش قرار دادن نام مستعار یا alias برای دستورات Gitدر این مطلب قصد دارم بهتون آموزش بدم که چطور میتونیم برای دستورات مورد نظرمون در command line نام مستعار یا alias قرار بدیم و برای تعدادی از دستورات پرکاربرد Git هم نام مستعار قرار خواهیم داد.

من ترجیح میدم تا جایی که میشه در command line از git استفاده کنم و اگر نتونستم از نرم‌افزارهای گرافیکی استفاده میکنم. فرض کنید که زیاد با git سر و کار دارید و هر بار باید دستورات طولانی رو در command line تایپ کرده و کارهای مورد نظرتون رو انجام بدین.

با استفاده از نام مستعار یا alias میتونین برای دستورات پرکاربردی که زیاد استفاده میکنید، یک alias قرار بدین و با سرعت بیشتری با command line کار کنید.

نحوه تعریف کردن alias

alias هایی که در Bash تعریف میکنید به شما این امکان رو میدن که دستورات طولانی رو با استفاده از اونا اجرا کنید. این alias‌ها در فایلهای [tag].bashrc[/tag] یا [tag].bash_profile[/tag] که در دایرکتوری خانه یا home یا ~ قرار دارند، تعریف میشن. اگر از سیستم عامل Linux یا OSX استفاده میکنید که مشکلی نخواهید داشت ولی اگر از Windows استفاده میکنید، ماجرا کمی فرق خواهد داشت.

زمانی که git رو بر روی سیستم خودتون نصب میکنید، یک ابزار بنام git bash نیز نصب میشه که با استفاده از اون میتونین کدهای bash رو اجرا کنید و تقریبا محیطی مانند terminal لینوکس رو در اختیارتون قرار میده. برای اینکار ابتدا git bash رو باز میکنیم. وقتی git bash باز میشه، بصورت پیش فرض در مسیر home یا خانه قرار داره. برای اینکه مطمئن بشید که در مسیر home هستید میتونین دستور [tag]cd ~[/tag] رو اجرا کنید تا وارد مسیر خانه بشید.

خب حالا اگر از قبل فایل [tag].bashrc[/tag] یا [tag].bash_profile[/tag] رو دارید که اونا رو باز کنید و کارهای مورد نظر رو درونش انجام بدین و اگر این فایلها در سیستم شما وجود ندارند، این کارهایی که گفته میشه رو انجام بدین. در ابتدا دستور [tag]touch .bashrc[/tag] رو اجرا میکنیم تا فایل [tag].bashrc[/tag] ساخته بشه و حالا اون رو با استفاده از ادیتور مورد نظرتون باز کنید. من در اینجا اون رو با استفاده از vim که یک ادیتور تحت command line هست باز میکنم. برای اینکار دستور [tag]vim .bashrc[/tag] رو اجرا میکنم.

با اینکار وارد ویرایشگر vim میشم:

حالا کلید i رو میزنم تا وارد حالت insert mode بشم و بتونم چیزایی که میخوام رو در اون تایپ کنم. برای ساخت یک alias در bash بصورت زیر عمل میکنیم:

alias ALIAS_NAME="ALIAS_COMMAND"

حالا فرض کنید که بخوایم یک alias بنام 7learn به وجود بیاریم که وقتی اون رو اجرا میکنیم، متن Hi from 7Learn چاپ بشه. برای اینکار در [tag].bashrc[/tag] دستور زیر رو قرار میدم:

alias 7learn="echo Hi from 7Learn"

زمانی که دستور بالا رو قرار دادیم، برای اینکه تغییرات [tag].bashrc[/tag] رو ذخیره کنیم، در ابتدا دکمه Escape رو میزنیم تا از حالت insert خارج بشیم و بعد از [tag]:x[/tag] یا [tag]:wq[/tag] که مخفف write و quit هست رو بر روی کیبورد تایپ کرده و اینتر میزنیم. با اینکار تغییرات ذخیره میشه و از ویرایشگر vim خارج میشیم.

هر بار که تغییری رو در فایلهای [tag].bashrc[/tag] یا [tag].bash_profile[/tag] و … به وجود میارید، برای اینکه بتونین از اونا استفاده کنید، باید دستور [tag]source .bashrc[/tag] رو اجرا کنید تا آخرین تغییرات اعمال بشه. حالا اگر 7learn رو اجرا کنید، خروجی بصورت زیر خواهد بود:

میبینید که خروجی که قصد داشتیم چاپ میشه. به همین راحتی تونستیم اولین alias رو به وجود بیاریم. خب حالا وارد بحث اصلی میشیم و تعدادی alias مفید که میتونین از اونا استفاده کنید رو در اختیارتون قرار میدم.

به وجود آوردن commit

اولین alias که بهتون توضیح میدم مربوط به add و commit کردن در git هست. دستور gac که مخفف git add commit هست رو ببینید:

alias gac="git add . && git commit -m" # + commit message

حالا برای اینکه از این دستور استفاده کنم، کافیه gac رو با پیام مورد نظر برای commit اجرا کنم. بصورت زیر:

gac "My commit message"

با اجرای این دستور در ابتدا همه تغییرات add میشه و بعد با پیام مورد نظر commit میشن.

به وجود آوردن پروژه جدید در git

برای شروع یک پروژه جدید git و ساخت اولین commit میتونیم از alias زیر استفاده کنیم:

alias gi="git init && gac 'Initial commit'"

همونطور که میبینید میتونیم از alias‌های دیگه هم در alias‌های جدید استفاده کنیم و محدودیتی وجود نداره.

Push و Pull کردن

برای push و pull کردن از remote میتونین از alias‌های مفید زیر استفاده کنید:

alias gp="git push" # + remote & branch names
alias gl="git pull" # + remote & branch names

شما حتی میتونین علاوه بر موارد بالا، برای remote مربوط به origin، دستورات خاصی رو به وجود بیارید:

# Pushing/pulling to origin remote
alias gpo="git push origin" # + branch name
alias glo="git pull origin" # + branch name
# Pushing/pulling to origin remote, master branch
alias gpom="git push origin master"
alias glom="git pull origin master"

همونطور که میبینید با دستورات بالا، به جای اینکه هر بار git pull origin master رو تایپ کنیم، به سادگی gpom رو اجرا میکنیم و همون کار رو برامون انجام میده و به کارهامون سرعت میبخشه.

کار با Branch و شاخه‌ها

برای ساختن یک branch جدید و یا وارد شدن به branch موجود هم میتونین از alias‌های زیر استفاده کنید:

alias gb="git branch" # + branch name
alias gc="git checkout" # + branch name
alias gcb="git checkout -b" # + branch name

شما میتونین alias‌های دیگه‌ای هم متناسب با نیاز خودتون تعریف کنید و از اونا استفاده کنید. برای هر چیزی که در command line با اون سر و کار دارید میتونین alias تعریف کنید و همونطور که میبینید به راحتی آب خوردن هست.

اگر شما هم alias خوبی رو سراغ دارید با کاربران سون لرن به اشتراک بزارید.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
اولین بودن همیشه جذابه، همین الان اولین دیدگاه رو ثبت کن: