درس هایی از زندگی ایلان ماسک، از زمین تا مریخ

بزرگترین اشتباه در استخدام افراد این است که بیش از اندازه روی استعدادهای فرد تمرکز کنی و شخصیت او را به اندازه کافی بررسی نکنی. من فکر می‌کنم این مهم است که فرد، قلب مهربانی داشته باشد.

جمله بالا یکی از چند صد جمله ماندگار ایلان ماسک می‌باشد. دنیا طی این هزاران سال انسان‌های بزرگی را به خودش دیده است. کسانی که شاید در برهه ای از زمان جدی گرفته نشدند، توسط اطرافیان خود مسخره شده یا شکست‌های وحشتناکی را تجربه کردند. اما وجه مشترک تمام این افراد نگرش آنها به زندگی و اهدافی بود که در سر داشتند. این انسان‌های بزرگ رسالت خود را در زندگی پیدا کرده و برای بهتر کردن زندگی خود و دیگران تلاش می‌کردند. ایلان ماسک یکی از معروف‌ترین و تاثیرگذارترین انسان‌های قرن اخیر است که دوست داشت دنیای اطراف خود را به شکل بهتری تغییر دهد.

ایلان ماسک که بود؟

درس هایی از زندگی ایلان ماسک

ایلان ماسک یک کارآفرین، مخترع و تاجر آمریکایی/کانادایی است که در آفریقای جنوبی متولد شد. ماسک دوران کودکی خود را در آفریقای جنوبی گذراند و بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان برای پیشرفت کاری به آمریکا سفر کرد. او 3 شرکت بزرگ و مطرح تسلا موتورز، X.com و SpaceX را راه اندازی کرد. Tesla Motors در حزوه تولید خودروهای برقی فعالیت می‌کند، X.com یک سرویس مالی است که بعدا با PayPal ادغام شد و SpaceX هم یک شرکت فعال در حوزه هوا و فضا است.

ایلان ماسک از 17 تا 24 سالگی، درگیر مسائل تحصیلی بود. بعد از ترک دانشگاه پنسیلوانیا او تصمیم داشت که در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا، در مقطع دکتری رشته فیزیک انرژی مشغول به تحصیل شود. اما آن زمان اینترنت در اوج خودش بود و هر روز کسب و کارهای مختلفی بر پایه اینترنت در دنیا به وجود می‌آمدند.

ایلان ماسک دوست نداشت از غافله جا بماند به همین خاطر تنها 2 روز بعد از اینکه پایش را به دانشگاه استنفورد گذاشت تصمیم گرفت آنجا را ترک کدن تا اولین کمپانی خودش به نام Zip2 را تاسیس کند. Zip2 شروع موفقیت‌های ایلان ماسک بود و در سال 1999 با خرید Zip2 توسط کمپانی معروف کامپکت، 22 میلیون دلار نصیب ایلان ماسک تا نامش در لیست میلیونرهای دنیا قرار بگیرد.

درس‌های مختلف از زندگی ایلان ماسک

کسب و کارهای مختلف ایلان ماسک

زندگی ایلان ماسک پر از اتفاقات جالب و شگفت انگیز است. بدون شک 50 سال زندگی این مرد بزرگ درس‌های بسیار مهمی برای مردم دارد و گفتن تمام این نکات باارزش در یک مطلب کوتاه تقریبا غیرممکن است. فقط چند مورد از مهم ترین‌ها را که احتمالا درزندگی شما هم تاثیر مثبت خواهند داشت را مرور می‌کنیم. قبل از هر چیز فراموش نکنید که یک نقطه اشتراک بین تمام انسان‌های موفق دنیا وجود دارد که ایلان ماسک هم از این قاعده مستثنی نیست. تمام این انسان‌ها عادت “سخت کوش” بودن را در خود پرورش می‌دهند. البته منظور از سخت کوشی کار کردن زیاد نیست، بلکه هوشمند کار کردن و پایبند ماندن به اهداف است.

درس شماره 1 – من دوست دارم خودم یاد بگیرم

این درس بسیار مهم است. ایلان ماسک زمانی که فقط 10 سال داشت شروع به برنامه نویسی کرد و نکته جالب توجه این است که بدون کمک هیچ مربی یا مدرسی وارد دنیای برنامه نویس شد. او در 12 سالگی زمانی که فقط یک بچه بود، شروع به ساخت بازی‌های رایانه ای کرد و در همین سن بازی Blaster را ساخت. ایلان ماسک در سال 1983 مبلغ 500 دلار از این بازی پول درآورد.

اگر عاشق هدف خود باشید، بدون توجه به سن و امکانات به دنبال رویاهای خود خواهید رفت. با توجه به این بخش از کودکی ایلان ماسک متوجه می‌شویم که او به صورت مستقل و بدون کمک گرفتن از بقیه در مسیر مورد علاقه خود قدم برداشت. بهانه هایی مثل سن کم، نداشتن پول زیاد یا نداشتن وقت فقط بهانه هایی هستند که مانع پیشرفت انسان می‌شوند.

درس شماره 2 – در اول کار انتظار درآمد چند ده میلیونی ندارم

ایلان ماسک در 18 سالگی کجا بود؟ شاید پیش خودتان فکر کنید که چنین آدم بااستعدادی از همان سن کم در حال ساخت کسب و کارهای بزرگ یا موشک فضایی بود اما اصلا اینطور نیست. باورش شاید کمی سخت باشد اما در آن روزها ایلان ماسک تن به کارهای سخت و بسیار کم درآمد داد.

کاری که شاید برای بسیاری از افراد سخت و غیرقابل تحمل باشد اما او قبول کرد که برای رسیدن به هدف‌های بزرگ باید اول قدم‌های کوچک را بردارد. ایلان ماسک به مدت یک سال قبل از اینکه به دانشگاه برود مزه فقر را به خوبی چشید.

درس شماره 3 – باید تصمیم درست را بگیرم، هر چقدر هم که سخت باشد

گاهی تصمیم گیری می‌تواند بسیار دشوار باشد. مخصوصا اگر نتیجه آن به جز خود ما روی سایر افراد هم تاثیر بگذارد. این تصمیم زمانی سخت‌تر می‌شود که نگاه بقیه هم روی تصمیم ما باشد و نسبت به آن واکنش نشان بدهند. ایلان ماسک تا امروز 3 کسب و کار بزرگ و چند میلیاردی را راه انداخته که بدون شک هر کدام از آنها نیاز به تصمیم گیری‌های سخت و دشوار داشتند. اما او همیشه سعی داشت تصمیم درست را بگیرد، حتی اگر این تصمیم عواقب سنگینی به دنبال داشته باشد.

در سال 2007 یکی از مدل‌های تسلا به نام روداستر هنگام عرضه با مشکلات بدی مواجه شد. قیمت این خودرو در نهایت بسیار بیشتر از چیزی درآمد که تسلا و ایلان ماسک در نظر داشتند. ایلان ماسک در اینجا مجبور شد تصمیمی قاطعانه بگیرد که شاید هر کسی از پس آن برنمی آمد. او تمام پرسنلی که در این مشکل نقش داشتند را از تسلا اخراج کرد، نکته جالب اینجاست که ایلان ماسک هیچ فرقی بین این افراد قائل نشد و حتی یک مدیر قدیمی مثل مارتین ابرهارد را هم از مجموعه حذف کرد.

نتیجه گیری

خواندن درباره افراد موفق به هیچ وجه وقت تلف کردن نیست. اگر بدانیم که این افراد چطور فکر می‌کنند، برای اهداف خود چه برنامه ای دارند یا در شرایط سخت چطور تصمیم می‌گیرند، می‌توانیم از این نکات در زندگی خودمان استفاده کنیم. همینطور مطالعه درباره شکست‌های این افراد به ما کمک می‌کنند هوشیارتر باشیم و تجربه کسب کنیم. به عبارتی تجربه می‌تواند مستقیم یا غیرمستقیم کسب شود. در حالت غیرمستقیم ما از تجربه دیگران استفاده می‌کنیم.

ایلان ماسک به عنوان یک از بزرگترین شخصیت‌های زنده دنیا، می‌تواند الگویی خوبی برای زندگی موفق و بهتر باشد. او نگاهی به آینده داشته و همیشه انگار چند قدمی از بقیه جلوتر است. ایلان ماسک با ساخت خودروهای برقی، تحقیقات فضایی و اختراعات ناب خود، نشان داده که می‌شود کیفیت زندگی انسان‌ها را از این که هست بالاتر برد. در آخر این یک جمله را از ایلان ماسک به یادگار نگه دارید:

زندگی بیش از اندازه کوتاه است که کینه‌های بلندمدت داشته باشی …

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۲ دیدگاه
مجید زادگی ۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۰۲
درود
بسیار عالی بود
ممنون بابت این مقاله
محمد انوری ۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۱۰:۰۵
سلام دوست عزیز ...
ممنون از شما که وقت گذاشتید و خوندید ...
اشتراک گذاری مقاله در :
  • ایلان ماسک که بود؟
  • درس‌های مختلف از زندگی ایلان ماسک
  • نتیجه گیری