طراحی رابط کاربری با متریال دیزاین در اندروید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی یک نرم افزار و اپلیکیشن اندرویدی را می‌توان طراحی متریال دیزان آن دانست، در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر با متریال دیزاین در اندروید آشنا شویم و در این قسمت از آموزش برنامه نویسی اندروید به متریال دیزاین در اندروید بپردازیم، بنابراین اگر می‌خواهید که برنامه‌های شما دارای زیبایی خاصی نیز باشند بهتر است این مطلب را به صورت کامل مطالعه کنید.

متریال دیزاین در اندروید چیست؟

در ابتدا قبل از این که بخواهیم درباره متریال دیزاین در اندروید صحبت کنیم بهتر است درباره کلیت متریال دیزان صحبت کنیم، متریال دیزان زبانی است کارآمد برای طراحی‌های توسعه یافته که در سال 2014 توسط شرکت گوگل معرفی شده است، نام دیگر این نوع از طراحی کاغذ کوانتومی می‌باشد. نکته بسیار جالبی که در رابطه با طراحی متریال دیزاین در اندروید باید بدانید این است که گوگل ادعا کرده است که این نوع از طراحی اپلیکیشن‌ها کاملا مبتنی بر کاغذ و جوهر می‌باشد و همین عامل باعث خاص بودن آن شده است.

 متریال دیزاین در اندروید

اطلاعاتی برای استفاده از متریال دیزاین در اندروید

با این که این کتابخانه یک کتابخانه بسیار قوی می‌باشد ولی شما می‌توانید آن را تقریبا بر روی تمامی گوشی‌های اندرویدی که از سال 2009 به بعد ساخته شده است اجرا کنید و خیلی راحت از آنها استفاده کنید. برای استفاده از طراحی متریال دیزان باید کتابخانه appcompat v7 را به کتابخانه‌های خود اضافه کنید که این کار در سطح API 21 به بعد برای شما امکان پذیر است. به صورت کلی می‌توان طراحی متریال دیزاین در اندروید را به چهار قسمت کلی تقسیم کرد: اولین قسمت آن metaphor یا تشبیه کردن می‌باشد، دومین قسمت تو پر کردن یا Bold، سومین قسمت graphic و آخرین قسمت نیز intentional یا همان طراحی جذاب است. که در ادامه با هر یک از این قسمت‌ها آشنا می‌شویم.

 متریال دیزاین در اندروید

تشبیه کردن یا metaphor

بی شک یکی از مهم‌ترین بخش‌های متریال دیزاین در اندروید را می‌توان این بخش دانست چرا که در این بخش است که شما می‌توانید فاصله مناسب بین انیمیشن‌ها و سایر اجزای طراحی خود را انتخاب کنید، از آن جایی که طراحی متریال دیزاین در اندروید از کاغذ و جوهر گرفته شده است می‌توان در آن از نوآوری‌های بسیار زیادی استفاده کرد و طرح هایی خلاقانه را ایجاد کرد. ایجاد فاصله مناسب بین اجزای رابط کاربری به کاربران شما این اجازه را می‌دهد که خیلی سریع‌تر با اپلیکیشن شما ارتباط برقرار کنند.

 متریال دیزاین در اندروید

گرافیک و Bold

شاید بسیاری از برنامه نویسان گمان کنند که استفاده از متریال دیزاین در اندروید فقط به منظور زیبا کردن برنامه صورت می‌گیرد، در حالی که این چنین نیست و شما با استفاده از متریال دیزاین علاوه بر ایجاد جلوه‌های بصری و دیداری زیبا در برنامه خود احساس ایجاد می‌کنید تا کاربر در هنگام استفاده از رابط کاربری شما احساس راحتی داشته باشد.

طراحی جذاب یا intentional

ایجاد طراحی‌های جالب و خلاقانه باعث می‌شود تا کاربران شما علاقه زیادی به استفاده از اپلیکیشن شما داشته باشند به همین علت بهتر است در هنگام طراحی رابط کاربری به این نکته دقت کنید. یکی از بهترین کارهایی که در طول طراحی رابط کاربری می‌توانید انجام دهید این است که از انیمیشن‌ها در طراحی خود استفاده کنید تا باعث بهتر شدن رابط کاربری خود شوید.

 متریال دیزاین در اندروید

مزیت‌های استفاده از متریال دیزاین در اندروید

شاید بسیاری از برنامه نویسان اندروید این گمان را کنند که در آموزش طراحی متریال دیزاین در اندروید آموزش داده می‌شود که چگونه محاسباتی را انجام دهید و از سایه‌ها استفاده کنید تا بتوانید بر روی قسمتی از یک ویجت سایه بگذارید، در حالی که چنین نیست و شما اصلا نیازی به انجام محاسبات گوناگون با استفاده از فرمول‌های عجیب و غریب ندارید و همه چیز برای شما مهیا شده است و شما تنها کافی است که از این امکاناتی که برایتان فراهم شده است را استفاده کنید تا بتوانید یک رابط کاربری زیبا و کاربر پسند را ایجاد کنید. شما حتی با استفاده از این امکانات می‌توانید خیلی سریع یک لایه را طراحی کرده و آن را بر روی لایه دیگری در اپلیکیشن خود قرار دهید تا رابط کاربری زیباتری را طراحی کنید.

 متریال دیزاین در اندروید

اجرای متریال دیزاین در اندروید بر روی تمامی گوشی ها

یکی از بزرگترین مشکلاتی که ممکن است برنامه نویسان اندروید با طراحی متریال دیزاین داشته باشند این است که آن‌ها علاقه دارند که برنامه ای را که طراحی می‌کنند بر روی تمامی گوشی‌ها به یک شکل اجرا شود و به همین دلیل از آن جایی که متریال دیزاین در اندروید فقط بر روی API 21 به بعد قابل اجرا است به همین علت از آن استفاده نمی‌کنند. باید بدانید که خود شرکت گوگل و بسیاری از افرادی که در سر تا سر دنیا اقدام به نوشتن کتابخانه‌های جدید می‌کنند سعی می‌کنند کتابخانه‌ها را به گونه ای طراحی کنند که بر روی تمامی گوشی‌ها قابل اجرا باشد به همین علت متریال دیزاین را می‌توانید بر روی بسیاری از گوشی‌ها اجرا کنید.

 متریال دیزاین در اندروید

چرا متریال دیزاین گوگل؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چرا باید از متریال دیزاین شرکت گوگل برای طراحی رابط کاربری استفاده کنیم؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که اصولی که در طراحی متریال دیزاین در اندروید شرکت گوگل معرفی شده است اصولی کاملا منطقی و مطابق با حرکت و جلب توجه کاربر می‌باشد به همین علت است که در میان سایر انواع طراحی‌های رابط کاربری طرفدار بیشتری را دارا می‌باشد. در واقع تمامی عناصری که در رابط کاربری شما نقش دارند به گونه ای طراحی می‌شوند که در همان نگاه اول توجه بیننده و کاربر را به خود جلب کنند و به این ترتیب کاربر ترغیب می‌شود که از اپلیکیشن شما بیشتر استفاده کند. از جمله ویژگی هایی که باعث شده است تا طراحی متریال دیزاین در اندروید که توسط شرکت گوگل ارائه شده است یک طراحی کارآمد باشد می‌توان به مواردی از قبیل انتخاب آگاهانه رنگ ها، نمایش متن‌ها با سایز‌های مناسب که کاربر را از لحاظ کوچک بودن و یا بزرگ بودن سایر اذیت نکند، استفاده از المان‌های گرافیکی فوق العاده زیبا، حرکت‌های چشم نواز انیمیشن‌ها و سایر مشخصات این نوع طراحی اشاره کرد.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۱ دیدگاه
محمد محبتی ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۲:۳۸
تشکر بابت مقاله خوبتون