مقایسه تاریخ با استفاده از کتابخانه Moment

مقایسه تاریخ با استفاده از کتابخانه Moment

مقایسه تاریخ با استفاده از کتابخانه Moment

در این مطلب میخوایم یاد بگیریم که چطور میتونیم با استفاده از ابزار معروف و پرطرفدار Moment دو تاریخ رو با هم مقایسه کنیم و بفهمیم که اونا یکسان هستن یا خیر.

متدهای زیادی در این دسته قرار میگیرن که عبارتند از:

  • isAfter
  • isSame
  • isBefore
  • isSameOrAfter
  • isSameOrBefore

از اسم این متدها معلوم هست که چه کاری رو انجام میدن. همه این متدها یا true رو برگشت میدن یا false. مثلا با استفاده از متد isSameOrAfter میتونین بفهمید که یک تاریخ با تاریخ دیگر مساوی هست یا از اون گذشته است. اگر جواب بله باشه true و در غیر اینصورت False برگشت داده میشه.

استفاده از همه این متدها شبیه به هم هستن و فقط کاربرد اونا فرق داره و با توجه به شرایط میتونین از هر کدام که خواستید استفاده کنید. فرمت استفاده از این متد و متدهای دیگه بصورت زیر هست:

moment().isSameOrAfter(Moment|String|Number|Date|Array, String);

همونطور که میبینید در ابتدا یک تاریخ با نوع moment رو قرار میدیم و بعد از اون از متدهای متنوع استفاده میکنیم و تاریخ اول رو با یک تاریخ دیگه مقایسه میکنیم. تاریخ دومی که میخوایم با اون مقایسه کنیم میتونه از نوع Moment و رشته یا عدد یا تاریخ یا آرایه باشه. همچنین به عنوان ورودی دوم میتونین مشخص کنید که این دو تاریخ چطوری با هم مقایسه بشن. مثلا اگر بگین year این 2 تاریخ از لحاظ سالیانه با هم مقایسه میشن. حالا چند مثال رو ببینیم تا بهتر این متدها رو بفهمید.

console.log(moment('2010-10-20').isSame('2010-10-20')); // true

همونطور که میبینید بررسی کردیم که 2 تاریخ با هم برابر هستند یا نه. جواب این عبارت true هست چون با هم برابر هستند. حالا کد زیر رو ببینید:

console.log(moment('2010-10-21').isSame('2010-10-20')); // false

چون در حالت بالا روز رو یک عدد بالاتر بردیم، پس دیگه این 2 تاریخ با هم برابر نیستند و جواب متد isSame برابر با false خواهد بود. حالا شما میتونین قسمت مشخصی از 2 تاریخ رو نیز با هم مقایسه کنید. مثلا درسته که 2 تاریخ بالا با هم برابر نیستند ولی اگر بخواید بررسی کنید که دارای یک ماه یا یک سال یا … هستند میتونین از ورودی دوم استفاده کنید و نحوه مقایسه کردن رو مشخص کنید. کد زیر رو ببینید:

console.log(moment('2010-10-21').isSame('2010-10-20', 'year')); // true

در کد بالا 2 تاریخ رو از لحاظ سال با هم مقایسه کردیم و چون سال هر دو 2010 هست پس جواب true خواهد بود.

از بقیه متدها نیز میتونین به همین صورت استفاده کنید.

به همین راحتی.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
اولین بودن همیشه جذابه، همین الان اولین دیدگاه رو ثبت کن: