درس هایی از زندگی بیل گیتس، مثلث کتاب، یادگیری و نیکوکاری

مهم نیست اهل تکنولوژی هستید یا اصلا میانه خوبی با تغییرات سریع فناوری ندارید، به هر حال مطمئنم حداقل یک بار اسم بیل گیتس به گوشتان خورده است. مردی که نشان داد دنیا می‌تواند بهتر از چیزی باشد که امروز هست. بیل گیتس کارهای بزرگی انجام داد و حتی گاهی به خاطر موفقیت زیاد و انحصاری کردن صنعت تکنولوژی از او شکایت هم شد. کسی که اصرار داشت “نمی دانم” را باید به “هنوز نمی‌دانم” تغییر دهید. کسی که به خوبی می‌دانست “انسان همیشه از تغییر هراس دارد” اما خودش را برای تغییرات جدید آماده می‌کرد. کسی که می‌گفت جشن گرفتن برای پیروزی خوب است اما بهتر از آن درس گرفتن از شکست است. در ادامه کمی با زندگی بیل گیتس آشنا خواهیم شد.

بیل گیتس که بود و چه کرد؟

نکات باارزش زندگی بیل گیتس

بیل گیتس یک کارآفرین، تاجر، برنامه نویس، مدیر، نیکوکار و نویسنده است که در سال 1955 در آمریکا به دنیا آمد. بیل گیتس موسس یکی از بزرگترین شرکت‌های دنیا به نام مایکروسافت بوده و تقریبا بیشتر عمر خود را در این شرکت گذرانده است. ماجرای راه اندازی مایکروسافت به دوران دبیرستان بیل گیتس و رابطه او با پل آلن برمی گردد. دوستان صمیمی که در سال 1975 مایکروسافت را به وجود آوردند تا به دنیا نشان دهند که کامپیوتر چه وسیله باارزشی است و باید همه جا حضور داشته باشد.

حتی کسانی که اهل کامپیوتر یا تکنولوژی هم نیستند بیل گیتس را به عنوان یک تاجر موفق می‌شناسند و می‌دانند که تا مدت طولانی ثروتمندترین مرد جهان بود. چند سالی است که جف بیزوس مدیر فروشگاه اینترنتی آمازون بیل گیتس را کنار زده و عنوان ثروتمندترین مرد جهان را کسب کرده است. بیل گیتس در سال 2009 به همراه همسرش ملیندا گیتس یک خیریه بزرگ راه انداختند و تا همین امروز بیل گیتس وقت زیادی را به امور خیریه اختصاص داده است.

درس هایی از زندگی بیل گیتس

درس هایی از زندگی بیل گیتس

بدون شک بیل گیتس یکی از تاثیرگذارترین انسان‌های دنیا است که بیشتر مردم او را می‌شناسند. موفقیت‌های بیل گیتس محدود به مسائل مالی نبود و او به جز “پولدار بودن” نکات قابل توجه زیادی دارد که می‌تواند در زندگی ما هم تاثیر مثبتی بگذارد. به نظر من حتی اگر شغل شما هیچ ارتباطی با کامپیوتر و تکنولوژی ندارد باز هم نکات با ارزش زندگی این مرد را بخوانید تا ببینید چطور توانست تغییرات شگفت انگیزی در دنیای پیرامون ما ایجاد کند.

درس شماره 1 – هیچ‌وقت اجازه ندهید کتاب از زندگی شما خارج شود

تمام کسانی که به بیل گیتس علاقه دارند، می‌دانند که او چقدر کتاب و کتاب خواندن را دوست دارد. تا این اندازه که در تعطیلات و اوقات فراغت خودش بیشتر سعی دارد کتاب بخواند. او از مدت‌ها قبل در بلاگ شخصی خود درباره کتاب‌هایی که خوانده می‌نویسد و گاهی به دنبال کنندگان خودش پیشنهاد کتاب می‌دهد. این توصیه را از بیل گیتس قبول کنید و شما هم به کتاب‌ها اجازه بدهید وارد زندگیتان شوند. مطمتن باشید بعد از ورود آنها به زندگیتان نگاهتان به زندگی تغییر زیادی خواهد کرد.

درس شماره 2 – کمک کردن به بقیه انسان‌ها را فراموش نکنید

شاید این فرهنگ هنوز آنطور که باید و شاید در کشور ما جا نیفتاده باشد. اگر نگاهی به زندگی بزرگان و ثروتمندان دنیا بیندازیم، می‌بینم که بیشتر آنها وقت زیادی را به کار خیر اختصاص می‌دهند. بیل گیتس هم به عنوان یک “نیکوکار” بزرگ در دنیا شناخته می‌شود و بخش زیادی از ثروت خود را به نیازمندان بخشیده است.

بیل گیتس بعد از بازنشسته شدن به همراه همسرش ملیندا گیتس، تمرکز خود را حل مشکلات اساسی دنیا مثل فقر گذاشته است. این مَثَل قدیمی ما که می‌گوید “از هر دست بدی از همون دست می‌گیری” در این مورد کاملا صدق می‌کند. چون هر کمکی که به بقیه می‌کنید یک جایی در زندگی دوباره به سمت خودتان برمی گردد. پس شاید یک درس مهم از زندگی بیل گیتس بخشنده بودن او باشد.

درس شماره 3 – تا زنده هستید سعی کنید یاد بگیرید

تعریف شما از یادگیری چیست؟ به نظر شما یادگیری فقط در مدرسه و بعد در دانشگاه حاصل می‌شود؟ به نظر من یادگیری به هیچ وجه محدود به دانشگاه نشده و نباید دانش را با داشتن مدرک تحصیلی یکی کنیم. بیل گیتس یکی از معروف‌ترین کسانی است که از دانشگاه انصراف داده و درس را کنار گذاشته‌اند. اما یادگیری را چی؟

بیل گیتس از نوجوانی تشنه یادگیری چیزهای جدید بود. او در مدرسه رابطه خوبی با کامپیوترها داشت و زمانی که در دانشگاه درس می‌خواند، حتی سر کلاس هایی که انتخاب نکرده بود هم حاضر می‌شد تا چیزهای جدید یاد بگیرد. این ماجرا هنوز هم ادامه دارد. بیل گیتس امروز با اینکه بیشتر از 60 سال سن دارد اما مرتب درحال یادگیری چیزهای جدید است.

نتیجه گیری

زندگی بیل گیتس تا امروز پر از اتفاقات جالب بوده است. او همواره دوست، همراه، همسر، پدر و شریک تجاری بسیار خوبی برای اطرافیانش بوده است. مخصوصا رابطه عمیق او با پل آلن، یک دوستی 50 ساله را نشان می‌دهد که فقط با مرگ آلن پایان گرفت. بیل گیتس بعد از فوت پل یک نوشته تاثیرگذار در بلاگ خودش منتشر کرد و موفقیت مایکروسافت را مدیون او دانست. بیل گیتس همیشه به انسان‌های اطراف خودش بها می‌داد و هیچ سخن بدی از او راجع به شخصیت‌های دیگر شنیده نشده است. در نهایت و به عنوان جمله آخر باید بگویم که بیل گیتس یکی از سختکوش ترین، جسورترین و باهوش‌ترین انسان هایی بود که تاریخ به چشم خود دید. نظر شما راجع به او چیست؟

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۵ دیدگاه
مرضیه فتحی ۰۹ مرداد ۱۳۹۹، ۱۰:۲۰
عالی بود ، ممنون از مطالب مفیدتون
Fateme Afshar ۱۴ آبان ۱۳۹۸، ۰۸:۱۳
فوق العاده بود اگه میشه دوباره استیو جابز هم مطلب بزارید🙂
محمد انوری ۱۴ آبان ۱۳۹۸، ۱۹:۲۸
سلام خانم افشار ...
خیلی خوشحالم که دوست داشتید ... همکارم درباره استیو جابز مطلب خیلی خوبی منتشر کردن که می‌تونید تو سایت پیدا کنید ...
موفق باشید ...
محمد صادقی ۱۱ آبان ۱۳۹۸، ۲۳:۵۴
خوب بود ممنونم🙏🏻
محمد انوری ۱۲ آبان ۱۳۹۸، ۰۰:۳۷
سلام محمد جان ... سلامت باشی ...