اگر تصمیم به شروع برنامه نویسی اندروید گرفته اید، این مقاله شما را در این که از چه زبانی شروع کنید و چه زبان هایی برای برنامه نویسی اندروید بهتر هستند، کمک شایانی می‌کند.

یکی از مهم‌ترین گام هایی که باید در ابتدای برنامه نویسی اندروید دانست، این است که بهترین زبان برنامه نویسی اندروید کدام است. کدنویسی می‌تواند بسیار پیچیده باشد و گاهی اوقات افراد نمی‌دانند باید از کجا شروع به کد نوشتن کنند. اما اگر بتوان بهترین زبان را با اطلاعات کاملی از آن یاد گرفت و دانست بهترین زمان شروع برنامه نویسی چه زمانی است، می‌توان بسیاری از این پیچیدگی‌ها را از میان برد.

 برنامه نویسی اندروید

با چه زبانی برای اندروید برنامه بنویسیم؟

شاید تا به حال تصمیم به نوشتن برنامه‌های اندرویدی کرده باشید، اما نمی‌دانید کدام زبان برای نوشتن برنامه نویسی اندروید بهتر است. ما در این مقاله سعی کرده ایم که از بین چند زبان برنامه نویسی اندروید، مناسب‌ترین زبان را به شما معرفی کنیم.

 برنامه نویسی اندروید

انتخاب زبان برنامه نویسی اندروید

قبل از این که شروع به برنامه نویسی کنید باید زبان برنامه نویسی مناسبی را انتخاب کرد. بین زبان‌های مختلف تفاوت هایی وجود دارد که این تفاوت باعث پیچیدگی و متنوع بودن زبان‌ها می‌باشد. اما در انتها بستگی به شما دارد که به کدام زبان علاقه دارید و می‌خواهید با کدام یک از آن‌ها برنامه نویسی اندروید را انجام دهید.

ما در این مقاله سعی کرده ایم چندین زبان برنامه نویسی اندروید را در اینجا به صورت مختصر توضیح دهیم و شما می‌توانید با بررسی کردن هر کدام از آن‌ها و تحقیق بیشتر در مورد هر کدام، بهترین زبان برنامه نویسی اندروید را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید و از نظر شما بهترین و راحت‌ترین است.

زبان برنامه نویسی جاوا

محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی اندروید زبان جاوا می‌باشد. در اصل زبان رسمی برنامه نویسی اندروید زبان جاوا می‌باشد این بدان معنی است که گوگل بیشترین پشتیبانی را از زبان برنامه نویسی java می‌کند.بیشتر برنامه هایی که در اپلیکیشن گوگل پلی موجود است به وسیله ی این زبان نوشته شده است.

ابتدایی‌ترین مرحله از برنامه نویسی اندروید، نصب برنامه android studio می‌باشد که مجموعه ای از ابزارها را برای توسعه برنامه اندروید داراست و هر آن چه که ما به آن نیاز داریم تا برنامه نویسی اندروید را انجام دهیم، همه را در یک جا در خود جای داده است. زبان جاوا متأسفانه مقداری پیچیده می‌باشد که همین امر بزرگ‌ترین علت و مانع برای بسیاری از کاربرانی است که می‌خواهند برنامه نویسی اندروید را شروع کنند. اندروید به عنوان یک زبان برنامه نویسی شیء گرا به شمار می‌رود.

باید یادآور شد که همه ی این‌ها بدین معنا نیست که زبان برنامه نویسی جاوا را زبان بدی بدانیم. می‌توان با زبان جاوا یک برنامه و کد تمیزی نوشت. همچنین این زبان یکی از گسترده‌ترین زبان‌های برنامه نویسی اندروید در سراسر دنیا می‌باشد. همین گستردگی باعث محبوبیت این زبان در بین برنامه نویسان شده است.

 برنامه نویسی اندروید

اندروید استودیو

اندروید استودیو در طی سال‌های اخیر توانسته است که قدرت خود را روز به روز افزایش دهد و ویژگی‌های بسیاری از جمله طراحی بصری که سبب پردازش بهتر و شفاف‌تر می‌شود را به آن اضافه کند. پس می‌توان گفت که ارزشش را دارد که اگر سختی‌های زبان جاوا جلوی پیشرفت سریع‌تر کاربران را میگیرد، ولی باز هم به سراغ زبان برنامه نویسی جاوا برویم و برای توسعه ی برنامه اندروید از این زبان استفاده کنیم.

 برنامه نویسی اندروید

زبان برنامه نویسی kotlin

اخیراً زبان رسمی دیگری برای اندروید معرفی شده است که کوتلین نام دارد. بسیاری از افراد حدس می‌زنند که این زبان از نظر پیشرفت بسیار سریع می‌باشد و به احتمال زیاد نیز می‌تواند به swift بعدی نیز تبدیل شود.

زبان کوتلین نیز مانند جاوا در ماشین مجازی جاوا اجرا می‌شود. زبان کوتلین زبانی ساده برای یادگیری است که همین امر باعث تفاوت بین کوتلین و جاوا است یعنی زبان کوتلین، آن همه پیچیدگی زبان جاوا را ندارد و این به معنای یادگیری راحت‌تر این زبان است. به طور کلی می‌توان این را گفت که اگر می‌خواهید برای اولین بار برنامه نویسی اندروید را آغاز کنید زبان کوتلین بهترین و مناسب‌ترین انتخاب برای شما خواهد بود.

 برنامه نویسی اندروید

زبان برنامه نویسی سی

بهتر است در ابتدا از این زبان برنامه نویسی برای اندروید استفاده نکنید. اندروید استودیو کدهای سی را به وسیله ی android ndk پشتیبانی می‌کند و این یعنی کدها را نمی‌توان در دستگاه مجازی اندروید اجرا کرد. بهتر است برای بازی‌های اندرویدی از موتورهای بازی استفاده کرد.

زبان سی شارپ

زبان برنامه نویسی سی شارپ یک نسخه ی آسان‌تر و ساده‌تر از زبان سی می‌باشد که مایکروسافت آن را طراحی کرده است. زبان سی شارپ دارای قدرت سی پلاس پلاس می‌باشد. البته این را نیز باید ذکر کرد که زبان سی شارپ از زبان جاوا جدیدتر است.

اگر کاربران می‌خواهند که یک آغاز آسان و همچنین قدرتمند داشته باشند، می‌توانند از ترکیب سی شارپ و یونیتی استفاده کنند. یونیتی در واقع یک موتور بازی محسوب می‌شود که می‌توان به کمک آن بازی‌ها را به راحتی و فقط با چند خط کد، توسعه داد.

 برنامه نویسی اندروید

زبان basic

همانگونه که گفته شد زبان سی شارپ دارای قدرت سی و آسانی visual basic می‌باشد. زبان برنامه نویسی بیسیک نقطه ی شروع لذت بخشی برای یاد گرفتن برنامه نویسی است اما مشکلی که وجود دارد این است که به صورت رسمی توسط اندروید استودیو پشتیبانی نمی‌شود و از آن نمی‌توان در یونیتی استفاده کرد.

جمع بندی

با توجه به معرفی زبان‌های برنامه نویسی که در بالا توضیح داده ایم و با توجه به علاقه خود اشخاص و همچنین نوع برنامه ای که می‌خواهیم بنویسیم می‌توان بهترین زبان را انتخاب کرد. پس نمی‌توان با اطمینان یک زبان را به عنوان بهترین زبان معرفی کرد. افراد باید با مطالعه ی کافی و با شناخت کامل از یک زبان برنامه نویسی، تصمیم به شروع نوشتن برنامه کنند.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۱ دیدگاه
afshinirani ۱۶ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۵۹
خیلی مفید بود. مرسی