نکات کلیدی بهره گیری از انیمیشن ها در UX

راهنمای انیمیشن در UX

امروزه اثر انیمیشن‌ها و تصاویر متحرک در طراحی رابط کاربری بسیار حائز اهمیت است. این موضوع بیان کننده تعاملات بین صفحه‌های نمایش متنوع و راحتی استفاده از برنامه بوده و همچنین به سادگی کاربر را متوجه اهداف خاص می‌کند.

در حالی که در مورد مقالات مختلف در زمینه انیمیشن کاوش می‌کردیم، متوجه شدیم که تقریبا همه آنها فقط حقایق و موارد خاصی از استفاده از انیمیشن‌ها را بیان کرده اند، اما هیچ مقاله کاملی در مورد بیان قوانین مربوط به انیمیشن در طراحی رابط کاربری به صورت عملی یافت نکرده ایم.

لذا، در این مقاله به بحث جدیدی پرداخته و می‌خواهیم اصول و قواعد اصلی را جمع آوری کنیم، به طوری که دیگر طراحانی که قصد استفاده از انیمیشن‌ها را در طراحی رابط کاربری دارند، نیازی به جستجوی اطلاعات اضافی نداشته باشند و به راحتی به واسطه این مطلب تمام نیاز‌های خود را بیابند.

مدت زمان و سرعت انیمیشن‌ها

هنگامی که المانی وضعیت یا موقعیت خود را تغییر می‌دهد، مدت زمان پیمایش آن باید به اندازه کافی مناسب باشد، تا کاربران بتوانند متوجه تغییرات شوند، اما در عین حال سرعت اجرای انیمیشن‌ها نباید بیش از حد سریع و یا کند باشد، چرا که در حالت اول موجب بی توجهی کاربر بوده و در حالت دوم می‌تواند از حوصله کاربر خارج باشد.

از انیمیشن مناسب استفاده کنید. سرعت اجرای انیمیشن نباید خیلی بالا و از طرفی دیگر نباید کسل کننده باشد

تحقیقات متعددی ثابت کرده اند که سرعت نمایش مناسب برای اجرای انیمیشن‌ها در طراحی رابط کاربری باید بین 200 تا 500 میلی ثانیه باشد . این اعداد بر اساس ویژگی‌های خاص مغز انسان به دست آمده است. هر انیمیشنی که کمتر از 100 میلی ثانیه سرعت اجرا داشته باشد، بسیار سریع نمایش داده شده و به خوبی مشاهده نخواهد شد. در حالی که انیمیشن هایی که با مدت زمان بیشتر از 1 ثانیه اجرا گردند، احساس تاخیر را منتقل می‌کنند و بنابراین برای کاربر خسته کننده خواهند بود.

مدت زمان انیمیشن شما بهتر است در رابطه با طراحی شما باشد

در دستگاه‌های تلفن همراه، دستورالعمل طراحی متریال دیزاین نیز پیشنهاد می‌دهد که مدت زمان انیمیشن باید تا 200-300 میلی ثانیه محدود شود. همچنین این زمان برای تبلت ها، 30٪ بیشتر توصیه گردیده و حدودا در بازه 400-450 میلی ثانیه پیشنهاد شده است.

دلیل این امر بسیار ساده است: با افزایش ابعاد صفحه نمایش، هنگامی که موقعیت المان‌ها تغییر می‌یابد، زمان پیمایش مسیر آنها بیشتر خواهد بود. از طرفی، در گجت‌های پوشیدنی همچون ساعت‌های هوشمند نیز، مدت زمان پیشنهاد شده، کاهش 30٪ داشته و در بازه 150-200 میلی ثانیه تنظیم می‌گردند، چرا که در صفحه کوچکتر فاصله برای پیمایش کوتاهتر است و در نتیجه زمان کمتری لازم خواهد بود.

شیوه تحرک المانها در طراحی رابط کاربری وب سایت‌ها به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. از آنجایی که ما به مرور سریع صفحات وب در مرورگرها عادت کرده ایم، لذا انتظار داریم که در زمان کوتاهی بین سایت‌های مختلف سیر کنیم. بنابراین، مدت زمان انتقال وب باید حدود 2 برابر کمتر از دستگاه‌های تلفن همراه باشد و سرعت اجرای انیمیشن‌ها در بازه 150-200 میلی ثانیه قرار گیرد. در غیر این صورت، کاربر به طور اجتناب ناپذیری فکر می‌کند که رایانه هنگ کرده و یا مشکل در اتصال به اینترنت دارد.

ولی در صورت ایجاد یک انیمیشن پیچیده تر و یا برای جلب توجه کاربر به بخشی ویژه در وب سایت ، می‌توانید این قوانین را فراموش کنید و انیمیشنی آهسته‌تر و طولانی‌تر بسازید.

شما باید به یاد داشته باشید که صرف نظر از پلت فرم اجرایی، مدت زمان انیمیشن نه تنها بر روی فاصله پیمایش بلکه به ابعاد المان متحرک نیز بستگی دارد. المان‌های کوچکتر قالبا باید سریعتر حرکت کنند. از طرفی، انیمیشن عناصر بزرگ و پیچیده‌تر دارای مدت زمان اجرای طولانی‌تری است.

در میان المان‌های متحرک هم اندازه، اولین المانی که متوقف می‌شود، المانی است که کوتاه‌ترین فاصله را گذرانده باشد.

المان‌های کوچک در مقایسه با المان‌های بزرگتر، آرامتر حرکت می‌کنند تا زمانیکه از لحاظ ابعاد از آنها بزرگتر شوند.

برای جلوه بهتر انیمیشن هنگام برخورد المان‌ها به هم، انرژی برخورد باید به طور مساوی بین آنها با توجه به قوانین فیزیکی توزیع شود. بنابراین، بهتر است که اثرات اضافی را حذف کنید و آنها را فقط در مواردی خاص استفاده کنید که حساسیت ویژه ای وجود داشته باشد.

حرکت المان‌ها باید واضح و شارپ باشد، بنابراین از خاصیت تاری حرکت (motion blur) استفاده نکنید. این امر حتی در تلفن‌های همراه و تبلت‌های مدرن نیز استفاده نمی‌شود.

در المان‌های لیستی و فهرست وار (کادر‌های خبری، لیست ایمیل ها، و غیره) باید تاخیر بسیار کوتاهی مابین هر کدام از مجموعه المان‌ها منظور گردد. به عبارت دیگر انیمیشن هر عنصر جدید، باید 20 تا 25 میلی ثانیه توقف داشته باشد و سپس بعد از المان قبلی ظاهر گردد. در غیر این صورت می‌تواند دید کاربر را آزار دهد.

سبک نمایش انیمیشن‌ها (Easing)

سبک‌ها کمک می‌کنند تا حرکت جسم طبیعی‌تر دیده شود.

برای اینکه انیمیشن به نظر مکانیکی و مصنوعی نباشد، المان باید با شتاب یا سرعت متفاوت حرکت کند، همانند تمام اجسام زنده در دنیای فیزیکی.

حرکت خطی (Linear)

در واقعیت، اجسامی که توسط نیروی فیزیکی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند، بطور خطی و با سرعت ثابت حرکت می‌کنند. لذا به این دلیل است که آنها به نظر غیر طبیعی و مصنوعی به چشم انسان می‌آیند.

تمام برنامه‌های کاربردی برای بهبود شیوه نمایش انیمیشن ها، از منحنی‌های انیمیشنی استفاده می‌کنند. ما در این بخش توضیح خواهیم داد که چگونه آنها را بخوانید و متوجه معنای واقعی شان شوید. منحنی انیمیشن، نشان دهنده چگونگی موقعیت جسم در محور x و y در مدت زمان اجرای انیمیشن هستند. در انیمیشن زیر، حرکت به صورت خطی است، بنابراین المان متحرک در زمانی یکسان دارای تحرکی یکسان می‌باشد.

به عنوان مثال، حرکت خطی مناسب ایجاد تغییرات جزئی از قبیل رنگ یا شفافیت المان‌ها می‌باشد. به طور کلی، ما می‌توانیم از انیمیشن‌ها به سبک حرکت خطی در نمایش تغییر حالات المان‌ها استفاده کنیم و این به این معنی است که در هنگامی که یک شی موقعیت خود را تغییر می‌دهد بهتر است از این سبک انیمیشن استفاده نشود.

منحنی شتاب (Ease-in)

با دقت به منحنی شتاب به راحتی دیده می‌شود که در ابتدا موقعیت جسم به آرامی تغییر کرده و سپس سرعت آن به تدریج افزایش می‌یابد. این به این معنی است که جسم با یک شتاب خاص حرکت می‌کند.

این سبک (Ease-in) باید زمانی استفاده شود که المان‌ها با نهایت سرعت از صفحه خارج می‌شوند. این المان‌ها می‌توانند اعلان‌های سیستمی، نوتیفیکیشن و یا کادر‌های محاوره ای باشند. اما به یاد داشته باشید که این سبک فقط باید زمانی استفاده شود که المان‌های موجود در صفحه نمایش را بخواهیم برای همیشه از صفحه بیرون ببریم و امکان بازگردانی آنها به صورت مجدد در صفحه وجود نداشته باشد.

انتخاب سبک صحیح انیمیشن به رفتار مناسب برنامه کمک می‌کند. در مثال زیر،  می‌بینیم که مدت زمان حرکت و مسیر پیمایش برای همه المان‌های دایره ای یکسان است، اما تغییرات کوچک در منحنی به شما امکان می‌دهد تا بر رفتار انیمیشن تأثیرات جالبی بگذارید.

در نهایت، با تغییر مناسب منحنی ها،  المان مورد نظر را می‌توان به شکلی که در جهان واقعی وجود دارد نمایش داد و برنامه را واقعی‌تر و طبیعی‌تر به دید کاربران آورد.

منحنی تعلیق یا افت (Ease-Out)

این سبک از انیمیشن نقطه مقابل منحنی شتاب است، به طوری که جسم به سرعت مسافت زیادی را پیموده و سپس به آرامی سرعت خود را کاهش می‌دهد تا در نهایت متوقف شود.

از این سبک (Ease-Out) برای ورود المان‌ها به صفحه نمایش استفاده می‌شود، به طوری که سرعت ورود به صفحه نمایش سریع بوده و به تدریج تا زمانی که به طور کامل متوقف گردد، از سرعتش کاسته می‌شود. این سبک را نیز می‌توان به کادر‌های مختلف ورودی و یا المان هایی که از خارج نمایشگر به داخل آن وارد می‌شوند، اعمال نمود.

منحنی ساده و یا استاندارد (Ease-in-out)

در این سبک المان‌ها در ابتدا با سرعت نمایش داده می‌شوند و سپس به کند و در نهایت دوباره سرعت می‌گیرند. این سبک اغلب در انیمیشن رابط کاربری استفاده می‌شود. هر زمانی که در طراحی رابط کاربری شک داشتید که از کدام سبک حرکتی برای انیمیشن‌های خود استفاده کنید، می‌توانید از منحنی استاندارد بهره گیرید.

منحنی ساده

با توجه به دستورالعمل‌های طراحی متریال دیزاین ، بهتر است از منحنی نامتقارن استفاده کنید تا انیمیشنی طبیعی‌تر ایجاد نمایید.در این سبک قالبا پایان انیمیشن بیشتر از شروع آن مورد تاکید قرار می‌گیرد، به طوری که سرعت نمایش در شتاب اولیه جرکت، کوتاه‌تر از سرعت کند شدن باشد. در این مورد، کاربر توجه بیشتری به حرکت نهایی المان و در نتیجه به حالت جدید المان در نمایشگر خواهد داشت.

منحنی استاندارد زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که المانی بخواهد از بخشی به بخش دیگری از نمایشگر حرکت نماید، در این صورت، انیمیشن دارای اثری جالب و مورد توجه خواهد بود.

از این سبک حرکتی می‌توان در زمانی که المان از صفحه خارج می‌شود نیز استفاده کرد ولی به شرطی که آن المان در هر زمان، امکان بازگشت به جایگاه قبلش در صفحه را داشته باشد. این حالت، همانند کشویی عمل می‌کند که می‌تواند در میان منو‌ها از صفحه خارج و نهایتا وارد گردد.

کشوی ناوبری با استفاده از منحنی استاندارد از صفحه خارج و سپس ظاهر می‌شود

با توجه به این مثال‌ها یک قاعده اساسی مطرح می‌شود که بسیاری از مبتدیان آن را نادیده می‌گیرند و آن این است که در برخی انیمیشن ها، سبک شروع با سبک نمایش انیمیشن پایانی برابری نمی‌کند. همانند کشو ناوبری و منو اصلی اپلیکیشن ها، شروع انیمیشن با منحنی افت شتاب آغاز می‌گردد و به نظر می‌رسد پایان آن با منحنی استاندارد نمایش داده می‌شوند. علاوه بر این، با توجه به قوانین طراحی متریال دیزاین ، زمان نمایش المان ورودی باید بیشتر باشد تا توجه بیشتری به خود جلب کند.

نمایش و ناپدید شدن منوی سمت چپ با کاهش سرعت و منحنی استاندارد مطابق است

برای تعریف منحنی، از یک تابع استفاده می‌شود. این تابع مکعب نامیده می‌شود زیرا بر اساس چهار مقدار محاسبه می‌شود. مقدار اول با مختصات 0:0(پایین سمت چپ)، و آخرین مقدار  با مختصات 1:1(بالا سمت راست) که در حال حاضر در نمودار مشاهده می‌شود.

بر این اساس، ما باید فقط دو مقدار دیگر در نمودار را تعریف کنیم، که به واسطه چهار مقدار تابع، دو مقدار اول مختصات xو y نقطه اول هستند و دو مقدار دوم مختصات xو y نقطه دوم است.

برای ساده‌تر کردن کار با منحنی، پیشنهاد می‌شود از سایت‌های easings.net و cubic-bezier.com استفاده کنید . سایت اول شامل لیستی از منحنی هایی است که بیشتر استفاده می‌شوند، پارامترهایی که شما می‌توانید آنها را به ابزار نمونه اولیه خود کپی کنید. سایت دوم به شما امکان می‌دهد با پارامترهای مختلف منحنی بازی کنید و بلافاصله ببینید که چگونه اجسام حرکت می‌کنند.

انواع منحنی‌ها و پارامتر‌های آنها در عملکردهای متفاوت

هنر چیدمان در انیمیشن‌های رابط کاربری (رقص المانها انیمیشن)

همانند رقص باله، ایده اصلی در این سیستم جلب توجه کاربر در یک مسیر متحرک و منظم در زمان پیمایش المان‌ها از یک حالت به حالت و یا مکان دیگری می‌باشد.

در حال حاضر دو نوع رقص المان‌ها وجود دارد: تعامل برابر و وابسته.

تعامل برابر

تعامل برابر به معنای آن است که نمایش همه المان‌ها به یک قاعده خاص بستگی داشته باشد.

در این حالت، همه کادر‌ها همانند یک جریان نمایش داده می‌شوند که توجه کاربر را در یک جهت، به عنوان مثال از بالا به پایین جلب می‌کند. اگر چیدمان و ترتیب نمایش را دنبال نکنیم، توجه کاربر پراکنده خواهد شد. همچنین نمایش تمام المان‌ها به صورت ناگهانی جلوه بصری خوبی نخواهد داشت.

همواره توجه کاربران باید توسط تحرکات هدف دار انیمیشنی هدایت شود

در مورد نمایش جدولی، موضوع کمی پیچیده‌تر است. در اینجا تمرکز و توجه کاربر باید به صورت مورب و در قطر هدایت شود، بنابراین نمایش عناصر به صورت یک به یک صحیح نیست. و باعث می‌شود المان‌ها به صورت یکنواخت دیده شوند که در نتیجه انیمیشن بیش از حد طولانی شده و دید کاربر به صورت زیگزاگ هدایت می‌شود که این امری اشتباه است.

نمایش انیمیشن جدولی به صورت مورب صحیح است

طراحی رابط تعاملی زیرمجموعه ها

تعامل مستقل به این معنی است که ما یک المان مرکزی داریم که تمام توجه کاربر را جلب می‌کند و تمام عناصر دیگر به آن وابسته هستند.مقصود این نوع انیمیشن، ایجاد حس نظم و توجه بیشتر به محتوای اصلی می‌باشد.

در موارد دیگر، ممکن است تشخیص اینکه کاربر بداند که کدام یک از المان‌ها از المان مرکزی پیروی می‌کند، دشوار باشد. بنابراین، اگر شما چندین عنصر را دارید که می‌خواهید آنها را در انیمیشن استفاده کنید، باید دنباله حرکت آنها را به روشنی تعریف کنید و سعی نمایید کمترین المانی با هم در اجرای انیمیشن‌ها به صورت هم زمان عمل کنند و از المانی دیگر پیروی نکنند.

متحرک سازی یک المان مرکزی و نسبت دهی تمامی المان‌های باقی مانده به آن اشتباه است، لذا کاربر نمی‌تواند متوجه شود که کدام المان را باید دنیال نماید

با توجه به قوانین متریال دیزاین ، هنگامی که المان‌های متحرک به صورت نا متناسب تغییر ابعاد دهند، باید در امتداد مسیری کمانی شکل به جای یک خط مستقیم حرکت کنند این باعث می‌شود که انیمیشن طبیعی‌تر دیده شود. منظور از تغییر ابعاد نا متناسب این است که تغییر ارتفاع و عرض جسم با افزایش و یا کاهش به صورت نامتقارن انجام شود (به عنوان مثال یک کادر مربع تبدیل به یک کادر مستطیل شود).

انیمیشن یک المان که به صورت نا متناسب تغییر ابعاد می‌دهد باید در امتداد خطی کمانی صورت پذیرد

جابه جایی در راستای یک خط، زمانی استفاده می‌شود که المان به صورت متناسب تغییر ابعاد دهد. از آنجایی که اجرای چنین حرکتی بسیار ساده‌تر است، قانون حرکت بر خط کمانی نادیده گرفته می‌شود. با توجه به مثال‌های واقعی از اپلیکیشن ها، چیرگی و قدرت حرکت خطی قابل مشاهده خواهد بود.

تغییرات متناسب ابعاد با انیمیشن در راستای خط مستقیم نمایش داده می‌شود

حرکت در مسیر منحنی از دو طریق حاصل می‌شود:

  1. عمودی : المان شروع به حرکت به صورت افقی می‌کند و با حرکتی عمودی به پیمایش خود پایان می‌دهد.
  2. افقی: المان شروع به حرکت به صورت عمودی کرده و با حرکتی افقی به پیمایش خود پایان می‌دهد.

مسیر حرکت المان‌ها در راستای خطوط منحنی باید با محور اصلی رابط کاربری پیمایش، هماهنگ باشد. به عنوان مثال، در تصویر بعدی ما می‌توانیم صفحه نمایش را به بالا و پایین اسکرول کنیم و بدین ترتیب المان به صورت عمودی حرکت می‌کند (در ابتدا به سمت راست و سپس پایین). جنبش معکوس به روش مخالف انجام می‌شود به صورتی که کادر مورد نظر  ابتدا به صورت عمودی بالا می‌رود و سپس در محور افقی حرکت می‌کند.

جهت باز کردن / کشیدن کارت باید با محور هماهنگ باشد

اگر مسیر المان‌های متحرک در تقاطع با یکدیگر باشند، نمی‌توانند از یکدیگر عبور کنند. المان‌ها باید فضای کافی برای جابجایی یک المان دیگر را با افزایش سرعت و یا کاهش سرعت خودشان فراهم کنند. سوالی که پیش می‌آید این است که چرا که آنها همدیگر را هل می‌دهند؟ باید گفت که به  خاطر این است که ما فرض می‌کنیم که تمام المان‌ها در یک نمایشگر تلفن همراه یا تبلت قرار دارند.

المان‌ها می‌توانند بر روی سایر المان‌ها حرکت کنند

نتیجه گیری

اگر تمام قوانین و اصول فوق را خلاصه کنیم، بایستی در انیمیشن طراحی رابط کاربری، جنبه هایی از دنیای فیزیک اطرافمان همچون اصطکاک، شتاب و غیره را رعایت کنم، چرا که موجب طبیعی‌تر و تعاملی‌تر شدن برنامه خواهند شد. تفسیر صحیح رفتار المان‌ها از دنیای واقعی، دنباله ای ایجاد می‌کند که به کاربران این امکان را می‌دهد تا از رابط کاربری، انتظارات خود را دریافت کرده و از کار با آن لذت ببرند.

اگر انیمیشن به صورت اصولی آماده شده باشد، قطعا خوشایند دید کاربران خواهد بود و آنان را از اهداف اصلی خود منحرف نمی‌کند. اگر با برنامه ای کار می‌کنید، یا به دنبال برآوردن نیاز خود از آن هستید، انیمیشن‌های موجود در برنامه باید بسیار نرم و روان، در سرعت و موقعیت مناسب به نظر برسند. این بدین معناست که انیمیشن نباید روند کار کاربر را کند کرده و یا اسباب سردرگمی کاربران را ایجاد نماید و حتی در اغلب اوقات باید از ایجاد این چنین حالاتی جلوگیری نیز کند.

اما فراموش نکنید که انیمیشن بیشتر از یک علم، یک هنر است، بنابراین بهتر است طرح‌های خود را همواره آزمایش کرده و با توجه به قوانین فوق از کاربران در مورد دستیابی به مقصود اصلی برنامه و میزان موفقیت خود در بهینه سازی انیمیشن هایتان نظرخواهی انجام دهید.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۴ دیدگاه
میلاد ۱۰ شهریور ۱۳۹۸، ۰۲:۳۷
ممنون واقعا
خیلی خوب بود
TIK MED ۱۵ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۲۱
سلام با تشکر از تیم سون لرن ولی خیلی خوب میشد علائم نگارشی متن رو دوباره بازبینی کنید چون از گیرایی متن کم کرده قسمت هایی از متن اصلا قابل فهم نیستش .به نظرم متن هم ترجمه شده . خیلی عالی بود اگه منبع اصلی مقاله روهم معرفی کنید .
مصطفی قدیمی ۱۵ آبان ۱۳۹۷، ۱۴:۴۶
سلام وقت بخیر

ممنون از نظر خوبتون انشالله وبرایش میشه
علیرضا موذن ۱۸ آبان ۱۳۹۷، ۱۹:۱۶
با عرض سلام و تشکر بابت توجهتون نسبت به این مقاله
خوب باید خدمتتون عرض کنم که این مقاله ترجمه یکی از پر بازدیدترین مقالات ماه اخیر در یکی از سایت های رفرنس طراحی تجربه کاربری هست و خوب قطعا تمام مقالات رسمی این رشته ترجمه از منابع خارجی هستند و به دلیل همین ویژگی و تخصصی بودن محتوا کمی متن گمراه کننده شده بود که سریعا ویرایش شد.
در کل خیلی ممنونم که این نکته رو تذکر دادید.

امیدوارم همواره موفق و موید باشید.