5 دلیل برای استفاده از سیستم مدیریت ناوگان

مدیریت ناوگان

حمل و نقل یکی از نیازهای اساسی در تمامی کسب و کارها و سازمانها میباشد  که شامل بخشهای زیادی از جمله حمل و نقل محصولات، کارمندان و کارکنان، مواد اولیه و غیره میباشد.   برای این جابجاییها از وسایل نقلیه متفاوتی استفاده میشود. بسته به مورد کاربرد از هواپیما، کشتی، قطار، کامیون ، سواری، موتور سیکلت، دوچرخه و حتی انسان برای این جابجایی‌ها ممکن است استفاده گردد. به تعدادی از وسایل نقلیه که مسئول انجام امور نقلیه هستند ناوگان گفته میشود. مدیریت چنین مجموعه ای را مدیریت ناوگان می‌نامیم که مسائل مدیریتی خاص خود را دارا میباشد.

مدیریت ناوگان حمل و نقل

نظارت و مدیریت ناوگان حمل و نقل به دلیل اینکه ما دسترسی به آنها نداریم بسیار دشوارتر از مدیریت کارکنان یک سازمان میباشد. از اینرو با استفاده از تکنولوژیهای جدید و استفاده از ردیاب خودرو میتوان امکانات بهتری برای مدیریت بدست آورد. در زیر مسائل که برای یک مدیر سازمان در زمینه مدیریت ناوگان مهم می‌باشند را ذکر میناییم و پنج دلیل اصلی که برای استفاده از این سیستم‌ها وجود دارد را عرض می‌نماییم.

 1. مشاهده مسیرهای طی شده

با نصب ردیاب خودرو بر روی ناوگان حمل و نقل خود میتوانید در هر لحظه از موقعیت فعلی خودرو یا وسایل نقلیه خود با خبر شوید و برای کارهای شرکت برنامه ریزی بهتری انجام دهید. همچنین میتوانید نظارتی بر مسیرهایی که طی کرده اند داشته باشید و کنترل کنید که به جواب سوالات زیر دستیابی داشته باشید

 • آیا از مسیر تعیین شده عبور کرده اند ؟
 • آِیا از مسیر تعیین شده خاج نشده اند؟
 • چه میزان توقف در مسیر داشته اند؟
 • چقدر زمان طول کشیده تا از مبدا به مقصد برسند؟
 • آیا ایمن رانندگی کرده اند و سرعت بالایی نداشته اند؟

 1. کنترل و نظارت بر هزینه‌ها ی ناوگان حمل و نقل

مدیران میتوانند بصورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه گزارش میزان حرکت ناوگان خود را بگیرند و همچنین میزان عملکرد یک خودرو خاص و یا راننده خاص را مشاهده کنند و به وسیله این اطلاعات ارزشمند تصمیمات مهمی از جمله تصمیمات زیر را اتخاذ نمایند

 • آیا تعداد خودروهای ناوگان کافی است و نیاز به کم یا زیاد کردن خودرو میباشد یاخیر؟
 • آیا میزان کارکرد یک خودرو یا راننده رضایت بخش است یا باید بازبینی گردد؟
 • آیا هزینه پرداختی برای سوخت متناسب با میزان مسافت طی شده بوده یا سوء استفاده ای صورت گرفته است؟
 1. سلامت و ایمنی رانندگان و وسایل نقلیه

یکی دیگر از دغدغه‌های مهم مدیران در مورد ناوگان حمل و نقل ایمنی خودرو و راننده‌ها میباشد. با توجه به قیمت بالای ناوگان حمل و نقل حفظ این ناوگان و رانندگانش از آسیبهای احتمالی مانند سرقت و تصادف و دیگر عوامل بسیار مهم میباشد. بوسیله ردیاب خودرو که روی ناوگان نصب میگردد میتوان در صورتی که یکی از خودروها به سرقت برود به سرعت با استفاده از تکنولوژی جی پی اس خودرو که روی آن میباشد محل خودرو را پیدا نمود و از ضرر بیشتر جلوگیری نمود. همچنین روی این سیستم‌ها دکمه کمک اضطراری تعبیه شده است که راننده با فشردن آن میتواند یک موقعیت اضطراری را به شماره‌های از قبل تعریف شده ارسال نماید و نیروی کمکی برای رفع مشکل به سرعت وارد عمل شوند.

 1. ارائه خدمات ردیابی محصول یا خدمات به مشتریان شرکت

مدیران ناوگان و شرکت میتوانند در صورتی که در حال ارائه خدماتی به مشتری میباشند امکان ردیابی محصول یا خدمات را به مشتریان خود بدهند و رضایت بالایی را در آنها ایجاد نموده و حجم تماسهایی که مشتریان جهت اطلاع از وضعیت محصول خود میگیرند را کاهش دهند. بطور مثال به جای کد رهگیری میتوان لینک ردیابی را به مشتریان داد که بصورت مستقیم روی نقشه بتوانند ببینند که سفارش آنها در همین لحظه دقیقا در کجای مسیر قرار دارد؟ چنین خدماتی امنیت خاطر بالایی را در مشتریان ایجاد مینماید و منجر به افزایش اعتبار برند شرکت بیش از پیش خواهد شد

 1. مدیریت محدوده جغرافیایی حرکت ناوگان

در تعدادی از سیستم‌های مدیریت ناوگان از جمله شرکت ردیاب آلفا این امکان قرار داده شده که برای هر متحرک یا گروهی از متحرکها یک محدوده مجاز جغرافیایی تعیین نمود و در صورتی که خودرو از این محدوده خارج گردد سیستم بصورت اتوماتیک به مدیر مربوطه پیامک یا ایمیل ارسال مینماید و هشدار میدهد که خودرو از محدوده مجاز تعیین شده خارج شده است. بدین وسیله بدون اینکه نیاز باشد مداوم مسیر و محل خودروها چک گردد سیستم مدیریت ناوگان بصورت اتوماتیک محدوده هایی که برایش تعریف شده است را کنترل میکند. بطور مثال مدیر میتواند محدوده ای مانند محوطه شرکت، محدوده داخل شهر تهران یا منطقه خاصی را برای حرکت مجاز تعریف نماید.

نتیجه گیری

اگر مدیر یک سازمان یا کسب کاری هستید که در آن نیاز به استفاده از وسایل نقلیه میباشد اعم از وسایل نقلیه با مالکیت خود شرکت یا اجاره ای و قراردادی برای داشتن کنترل و نظارت بهتر حتما به فکر استفاده از یک سیستم مناسب مدیریت ناوگان باشید که در مدت کوتاهی استفاده از این سیستم منجر به مدیریت بهتر کارها و هزینه‌ها میگردد و تغییر چشمگیری در رشد شرکت خود مشاهده خواهید نمود.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
اولین بودن همیشه جذابه، همین الان اولین دیدگاه رو ثبت کن: