9 اصل کلیدی طراحی تجربه کاربری موبایل برای طراحان حرفه‌ای

آیا تاکنون برایتان سوال پیش آمده است که طراحی تجربه کاربری موبایل چیست و چه کاربردی دارد؟ امروزه کاربران موبایل انتظارات زیادی از یک برنامه دارند و در صورتی که برنامه‌ای به خوبی طراحی نشده باشد و از تعامل با آن لذت نبرند، آن برنامه شکست خواهد خورد. اگر می‌خواهید برنامه‌ی شما موفق شود، باید طراحی تجربه کاربری موبایل را نه تنها جنبه‌ای جزئی از طراحی، بلکه جزئی اساسی از استراتژی طراحی محصول بدانید.

هنگام طراحی تجربه کاربری اپلیکیشن موبایل باید مطمئن شوید که طراحیتان برای کاربران، مفید و چشم‌نواز است. اگر برنامه مفید نباشد و نتوان به راحتی با آن ارتباط برقرار کرد، ارزش واقعی برای کاربر نداشته و هیچ کس دلیلی برای استفاده از آن ندارد. در واقع، تفاوت بین یک برنامه‌ی خوب و بد، می‌تواند در کیفیت طراحی تجربه کاربری آن‌ها باشد.

در ادامه، 9 اصل کلیدی طراحی تجربه کاربری موبایل که طراحان حرفه‌ای استفاده می‌کنند را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

اصل 1 طراحی تجربه کاربری موبایل – به نظم طرح خود توجه کنید

توجه کاربر بسیار ارزشمند است و باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. بهم‌ریختگی رابط کاربری و نمایش اطلاعات زیاد در یک صفحه، منجر به از بین بردن تمرکز و توجه کاربر می‌شود.

یک نقل قول معروف از آنتوان دو سنت اگزوپری وجود دارد که می‌گوید:

“تکامل یک محصول زمانی به‌دست می‌آید که چیزی برای حذف کردن وجود نداشته باشد (نه زمانی که دیگر چیزی برای افزودن نباشد).”

طراحی بد در رابط کاربری موبایل

در طراحی UX برنامه موبایل، خلاص شدن از شر هرچیزی که الزاما نیازی به آن نیست، بسیار ضروری است؛ زیرا کاهش شلوغی به درک موضوع اصلی کمک می‌کند.

قانون ساده‌ای که در این رابطه وجود دارد می‌گوید: در هر صفحه تنها یک عمل اصلی و واحد باید انجام شود.

به عنوان مثال، اپلیکیشن Uber را در نظر بگیرید. Uber می‌داند که هدف کاربری که از این برنامه استفاده می‌کند، گرفتن یک تاکسی است. این برنامه، کاربر را با اطلاعات غیر ضروری سردرگم نمی‌کند. اوبر به طور خودکار مکان کاربران را بر اساس داده‌های GEO شناسایی می‌کند و تنها کاری که کاربران باید انجام دهند، انتخاب مکان مقصد است.

طراحی تجربه کاربری اپلیکیشن اوبر

اصل 2 طراحی تجربه کاربری موبایل – ناوبری برنامه را به گونه‌ای واضح طراحی کنید

منوی ناوبری در برنامه‌های موبایل، مهمترین پل و بستر برای تعامل کاربر با برنامه است. هدف منوی ناوبری، هدایت کاربران در مسیر درست و گم نشدن آن‌ها است. ناوبری واضح و آسان باید جزء اولویت‌های اصلی طراحی یک برنامه‌ی موبایل باشد. یک ناوبری خوب، مانند یک دست نامرئی است که کاربران را در استفاده از برنامه راهنمایی می‌کند.

ناوبری برنامه‌های موبایل باید واضح، با ثبات در تمام صفحات و قابل رویت باشد. کاربر باید بتواند در مدت زمان کوتاهی پس از نصب برنامه، استفاده از آن را بیاموزد و از جایگاه خود در برنامه مطلع باشد.

3-طراحی ناوبری برنامه‌های موبایل

اصل 3 طراحی تجربه کاربری موبایل – تجربه‌ای یکپارچه ایجاد کنید

کاربران در عصر دیجیتال با دستگاه‌های مختلفی همچون انواع موبایل، تبلت، لپ تاپ و… برنامه‌ی شما را تجربه می‌کنند. شما به عنوان یک طراح باید طرح‌هایی یکسان برای نمایش در تمام دستگاه‌ها ایجاد کنید.

به عنوان مثال اپلیکیشن Apple Music را در نظر بگیرید. می‌توانید یک لیست پخش در Mac خود تنظیم کنید. این لیست، بلافاصله در iPhone شما در دسترس خواهد بود. در واقع، اپل با ایجاد یک تجربه‌ی یکپارچه در تمامی دستگاه‌های آیفون، دسکتاپ و آی پد، به خوبی توانسته رضایت کاربران را به دست آورد.

طراحی ux اپلیکیشن apple music

اصل 4 طراحی تجربه کاربری موبایل – المان‌های قابل کلیک را متناسب با سایز انگشتان طراحی کنید

لمس کردن اهداف کوچک، دشوارتر از لمس کردن اهداف بزرگ است. هنگام طراحی رابط کاربری موبایل، بهتر است المان‌های قابل کلیک را به اندازه‌ی کافی بزرگ طراحی کنید تا کاربران بتوانند به راحتی روی آن‌ها کلیک کنند.

برای مثال، سایز دکمه بهتر است 7 الی 10 میلی‌متر باشد. در نتیجه کاربران می‌توانند مرزهای آن را ببینند و به طور دقیق بر روی هدف کلیک کنند. همچنین اطمینان حاصل کنید که فاصله‌ی مناسبی بین اهداف کلیک وجود دارد.

طراحی دکمه در موبایل

اصل 5 طراحی تجربه کاربری موبایل – از سایز فونت مناسب برای موبایل استفاده کنید

گوشی‌های هوشمند در مقایسه با دسکتاپ، صفحه نمایش کوچکتری دارند. به این معنی که یکی از چالش‌های طراحی برنامه‌های موبایل، جای دادن اطلاعات فراوان در یک رابط کاربری کوچک است. ممکن است وسوسه شوید که همه‌ی عناصر موجود در نسخه‌ی دسکتاپ را در طراحی موبایل استفاده نکنید تا بتوانید اطلاعات متنی بیشتری ارائه دهید، اما باید در برابر وسوسه مقاومت کنید.

قانون کلی سایز فونت مناسب برای موبایل:

متن باید حداقل 16 پیکسل باشد تا در فاصله‌ی دید معمول و بدون نیاز به بزرگنمایی خوانا باشد.

همچنین می‌توانید با افزایش ارتفاع خطوط یا فاصله‌ی حروف، خوانایی را بهبود ببخشید. فضای سفید بیشتر، نه تنها متن شما را خواناتر می‌کند و باعث جذابیت بیشتر رابط کاربری شما می‌شود، بلکه تجربه‌ی کاربری بهتری را برای کاربران شما فراهم می‌کند.

سایز فونت مناسب برای برنامه‌های موبایل

اصل 6 طراحی تجربه کاربری موبایل – عناصر رابط کاربری را به گونه‌ای واضح و قابل مشاهده طراحی کنید

از رنگ‌های متضاد در طراحی رابط کاربری برنامه‌ی موبایل خود استفاده کنید. ممکن است کاربران از برنامه‌ی شما در محیط‌های پرنور و فضای باز استفاده کنند که در این شرایط، مشاهده‌ی صفحه دشوار است. اما می‌توانید با استفاده از رنگ‌های متضاد برای پس‌زمینه و متن، خوانایی را بهبود ببخشید. این نکته در مورد رنگ آیکن‌ها و پس‌زمینه نیز صدق می‌کند.

برای تست کنتراست رنگ‌های پس‌زمینه، متن و آیکن‌های برنامه می‌توانید از کنتراست چکر استفاده کنید. این ابزار، درصد خوانایی را بر اساس رنگ‌های انتخابی به شما اعلام می‌کند.

مقاله‌ی‌ “راهنمای کاربردی استفاده از رنگ‌ها در طراحی رابط کاربری UI” نیز می‌تواند به شما در انتخاب رنگ‌های مناسب برای طراحی‌هایتان و نحوه‌ی الهام گرفتن از رنگ‌های موجود در محیط پیرامون، کمک کند.

تضاد رنگی بین پس زمینه و متن برنامه موبایل

اصل 7 طراحی تجربه کاربری موبایل – بر اساس نحوه‌ی استفاده‌ی کاربران از موبایل، طراحی کنید

شما باید با نحوه‌ی استفاده‌ی کاربران از موبایل آشنایی داشته باشید تا بتوانید طرح‌هایی متناسب با راحتی کاربر ارائه دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از 49% از کاربران، تنها از انگشت شست خود برای کار با موبایل استفاده می‌کنند.

با افزایش اندازه‌ی صفحه نمایش موبایل، استفاده و نگه داشتن آن با یک دست دشوار می‌شود. طراحی رابط کاربری برنامه‌ی موبایل علاوه بر زیبایی، باید بر حرکت انگشت کاربر نیز تمرکز داشته باشد.

هنگام طراحی یک برنامه‌ی موبایل، همه‌ی مناطق را در نظر بگیرید. تصویر زیر میزان راحتی دسترسی کاربران راست دست و چپ دست به نقاط مختلف صفحه نمایش موبایل را نشان می‌دهد.

نحوه‌ی استفاده‌ی کاربران از موبایل

اگر سایز موبایل بزرگ باشد، کلیک کردن با انگشت شست بر روی اهداف موجود در نواحی قرمز رنگ، برای کاربران مشکل خواهد بود و برای دسترسی به این نواحی، ناچار به تغییر وضعیت انگشتان خود هستند.

ناحیه‌ی سبز رنگ نشان دهنده‌ی منطقه‌ای است که کاربر می‌تواند به راحتی به آن دسترسی پیدا کند.

نواحی زرد رنگ، مناطقی هستند که کاربر برای دسترسی به آن‌ها به کشش انگشت خود نیاز دارد.

توصیه می‌شود اقدامات منفی (مانند حذف یا پاک کردن) را در منطقه‌ی قرمز قرار دهید، زیرا نمی‌‌خواهید کاربران به طور تصادفی روی آن‌ها کلیک کنند. منوهای سطح بالا، کنترل‌های متداول و اقدامات رایج نیز بهتر است در ناحیه‌ی سبز قرار گیرند، زیرا به راحتی با یک حرکت انگشت در دسترس قرار می‌گیرند.

اصل 8 طراحی تجربه کاربری موبایل – نیاز به تایپ کردن را به حداقل برسانید

تایپ کردن در موبایل، دشوارتر از سایر دستگاه‌ها است و امکان خطا در آن بیشتر می‌باشد. می‌توانید با کوتاه کردن فرم‌ها و حذف موارد غیرضروری، نیاز به تایپ کردن را به حداقل برسانید.

اصول طراحی تجربه کاربری منوهای استاندارد برای موبایل

در صورت لزوم از داده‌های تکمیل خودکار و شخصی‌سازی شده استفاده کنید تا کاربران، حداقل اطلاعات را وارد کنند.

ممکن است ثبت اطلاعات در برنامه‌ی شما، خارج از حوصله‌ی کاربر باشد. بنابراین می‌توانید از گزینه‌هایی همچون ثبت نام با گوگل یا ثبت نام با فیسبوک استفاده کنید. این گزینه‌ها به کاربران شما این امکان را می‌دهند تا بدون نیاز به پر کردن فیلدهای گوناگون و تنها با چند کلیک ساده در برنامه‌ی شما ثبت نام شوند. آن‌ها در آینده می‌توانند اطلاعات اضافی خود را در برنامه وارد کنند.

ثبت نام با gmail و facebook در برنامه

اصل 9 طراحی تجربه کاربری موبایل – طراحی خود را تست کنید


اغلب اوقات، طراحی تجربه کاربری یک برنامه‌ی موبایل بسیار عالی به نظر می‌رسد اما به محض رسیدن به دست مخاطبان، میزان رضایت از آن کاهش می‌یابد. به همین دلیل، تست برنامه‌های موبایل با دستگاه‌های مختلف بسیار مهم است. شما باید از کاربران واقعی بخواهید از برنامه استفاده کنند. سپس خواهید دید که طراحی تجربه کاربری برنامه‌ی شما در واقعیت چگونه عمل می‌کند.

تست ux برنامه‌های موبایل

در طراحی تجربه کاربری موبایل استاندارد چه اصولی رعایت می‌شود؟

تفاوت طراحی تجربه کاربری موبایل، می‌تواند عامل برتری و موفقیت یک برنامه نسبت به برنامه‌ی دیگر باشد. در یک برنامه، کاربران باید اولویت شما باشند و همه چیز با در نظر گرفتن راحتی آن‌ها طراحی شده باشد. شما برای این که روز به روز مخاطبان بیشتری به دست آوردید، باید نیازهای کاربران را شناسایی کنید و طراحی برنامه‌ی خود را بر اساس آن‌ها انجام دهید. علاوه بر این، هنگام طراحی تجربه کاربری یک برنامه‌ی موبایل، باید نکات مهمی همچون استفاده از رنگ‌ها و فونت‌های مناسب، طراحی عناصر در سایزهای متناسب با انگشت دست، طراحی یکپارچه و ناوبری واضح، طرز استفاده‌‌ی کاربران از موبایل و در نهایت تست تجربه کاربری را مد نظر قرار دهید.

امیدوار هستیم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. تجربه‌ی شما در این باره چیست؟ به نظر شما چه نکات مهم دیگری در رابطه با طراحی تجربه کاربری موبایل وجود دارد؟ خوشحال می‌شویم نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر بین هنر و کامپیوتر گیر کردید، با UI تلفیقش کنید! UI یا طراحی رابط کاربری یکی از جذاب‌ترین رشته‌ها برای کسایی هست که با دید گرافیکی خوبشون بتوانند حس خوب را برای کاربران ایجاد کنند و روند استفاده از سایت را سهولت ببخشند. اگر شما هم از طرفداران هنر و گرافیک هستید. دوره متخصص طراحی رابط کاربری (UI) را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۴ دیدگاه
مهدی ۰۴ اسفند ۱۳۹۹، ۰۹:۳۶
مقاله مفیدی بود متشکرم.
نازنین کریمی مقدم ۰۴ اسفند ۱۳۹۹، ۱۴:۵۶
ممنون که با ما همراه هستید :)
پژمان ۲۸ بهمن ۱۳۹۹، ۱۶:۳۸
درود. من دانشجوی دوره متخصص اندروید هستم. بسیار ممنونم از این مقاله مفید
Alireza Shahriari ۰۴ بهمن ۱۳۹۹، ۱۶:۱۵
Hi, useful article