10 تکنیک سئو که هر وب مستری باید آنها را بلد باشد

سئو یا SEO مخفف Search Engine Optimization می‌باشد. سئو مجموعه فرآیندهایی است که باعث می‌شود موتور جستجو ارتباط بهتری با سایت ما برقرار کند. سئو از مدت‌ها قبل وجود داشت و بسیاری از افراد از تکنیک‌های سئو استفاده می‌کردند.. مثلا زمانی که تب بلاگ‌ها در ایران داغ بود، بعضی از وبلاگ نویس‌های خوش ذوق، به طور طبیعی می‌دانستند که چطور ساختار بلاگ خود را جذاب کنند، مثلا کنار محتوای متنی تصویر هم قرار می‌دادند، متن را با عنوان‌های مختلف از هم جدا می‌کردند، به نیاز کاربر توجه داشتند و بهترین چیزی که از دستشان برمی آمد را ارائه می‌کردند. در واقع مهم‌ترین اصل در سئو همین است که نیاز کاربر خود را بشناسیم و بعد آن نیاز را برطرف کنیم. در سئو تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مطلب 10 مورد از این تکنیک‌ها را با هم مرور خواهیم کرد. همراه ما باشید.

1- محتوای باکیفیت تولید کنید

با محتوا پادشاهی کنید

بیل گیتس سال 1996 یک جمله جالب گفت و این جمله بعد از 20 سال هنوز هم بین مردم شنیده می‌شود. محتوا پادشاه است. انقدر این جمله را شنیده ایم که با دوباره شنیدنش دچار تیک عصبی می‌شویم. اما واقعا محتوا پادشاه است؟ این جمله بعد از این همه سال نیاز به یک اصلاح کوچک دارد تا فرمول آن به درستی 20 سال قبل کار کند. بهتر است به جای جمله محتوا پادشاه است بگوییم محتوای خوب پادشاه است. این کلمه خوب مانند یک فیلتر قوی عمل کرده و محتوای زرد، ضعیف و بی کیفیت را از محتوای قدرتمند، باارزش و منحصر به فرد جدا می‌کند. پس تولید محتوا به تنهایی کمکی به سایت و مخاطبان سایت نمی‌کند و محتوایی موفق است که به خوبی ساخته و منتشر شود. یک وب مستر خوب اهمیت محتوا را درک می‌کند و می‌داند که کاربران نیاز به محتوای عالی دارند.

2- تصاویر را بهینه کنید

استفاده از تصاویر در موفقیت یک پست نقش به سزایی دارند. می‌دانیم که محتوا انواع گوناگونی دارد و تصویر فقط یک نوع آن است. تصاویر جذاب جان تازه‌ای به محتوای متنی می‌دهند و استفاده مناسب از آنها اجازه نمی‌دهد کاربر لا به لای محتوای متنی گم شود. توصیه می‌کنیم از تصاویر مرتبط و ترجیحا انحصاری در مطالب خود استفاده کنید. البته فراموش نکنید که تصاویر می‌توانند مثل شمشیر دولبه عمل کنند. اگر حجم آنها زیاد باشد و به خوبی بهینه نشده باشند، سرعت لود سایت شما را کند کرده و تاثیر منفی در سئو سایت دارند. پس استفاده از تصاویر به تنهایی کافی نیست و باید تصاویر خود را بهینه کنید. اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید، افزونه محبوب Smush می‌تواند در بهینه سازی تصاویر کمکتان کند. همچنین سایت‌های زیادی برای کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنم مطلب کاهش حجم تصاویر را مطالعه بفرمایید و تصاویر خود را برای وب بهینه کنید:

3- سرعت سایت را افزایش دهید

سرعت سایت خود را بالا نگه دارید

یک فرمولی وجود دارد که می‌گوید هرچقدر تکنولوژی پیشرفت می‌کند، کاربران بی حوصله‌تر می‌شوند. انگار فراموش کرده ایم که تا همین چند وقت قبل، زمان اینترنت Dial Up چه انتظاری می‌کشیدیم تا به شبکه اینترنت وصل شویم. امروزه بعضی از کاربران حتی حاضر نیستند یک ثانیه بیشتر از زمان خود را خرج سایت شما بکنند و اگر سرعت بارگذاری سایتتان از یک حدی بیشتر شود، احتمالا به راحتی سایت شما را ترک می‌کنند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که چند ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت، می‌تواند به قیمت از دست دادن چندین خریدار تمام شود. پس به عنوان یک سئوکار باهوش، همیشه مراقب سرعت لود سایت خود باشید. با ابزارهای مثل Gtmetrix قبل از هر چیز سرعت سایت خود را تحلیل کنید و بعد از پیدا کردن مشکلات، شروع به حل این مشکلات کنید.

4-  لینک سازی داخلی انجام دهید

اگر سایت‌ها را شبیه به بدن انسان در نظر بگیریم، لینک‌ها در نقش رگ‌ها هستند. همانطور که بدن به کمک رگ‌ها گردش خون را انجام می‌دهد، موتورهای جستجو هم به کمک لینک‌ها در شبکه اینترنت می‌خزند و URLهای مختلف را پیدا می‌کنند. لینک‌ها به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم شده و هر دو بخش هم مهم می‌باشند. بعضی از وب مسترها انقدر درگیر لینک‌های خارجی و بک لینک شده اند که گاهی ارزش لینک‌های داخلی را فراموش می‌کنند. اما می‌توانیم با اطمینان بگوییم لینک‌های داخلی به اندازه لینک‌های خارجی اهمیت دارند و نباید از آنها غافل شوید. لینک سازی داخلی نه تنها کاربر را در سایت نگه می‌دارد، بلکه به موتورهای جستجو درک بهتری از سایت ما ارائه می‌دهد. یک وب مستر خوب می‌داند چطور از یک پست به سایر پست‌ها لینک بدهد و لینک سازی داخلی را طوری انجام دهد که کاربر چاره ای جز کلیک روی محتوا سایت نداشته باشد.

5- از لینک خارجی نترسید

لینک خارجی بدهید

هنوز هم بعضی از وب مسترها در برابر لینک دادن به دیگران مقاومت می‌کنند و علاقه ای به این کار ندارند. احتمالا این طرز تفکر از زمانی به وجود آمد که فهمیدیم با لینک دادن به یک سایت، بخشی از اعتبار خود را به آن سایت می‌بخشیم. این نظریه کاملا اشتباه است و یک وب مستر باهوش می‌داند که لینک دادن به دیگران نه تنها بد نیست، بلکه برای سئو مفید هم می‌باشد. وقتی به یک سایت دیگر لینک می‌دهید، ربات‌های خزنده موتورهای جستجو آن لینک را دنبال می‌کنند و به کمک شما URLهای مختلف را کشف می‌کنند. همینطور گاهی لازم است که برای دادن اطلاعات بیشتر به کاربر یا معرفی یک سرویس یا چیزهای مشابه، به یک سایت دیگر لینک بدهید. با انجام این کار هم پیش کاربران خود اعتبار بیشتری کسب می‌کنید هم اقدام مفیدی برای سئو سایت خودتان انجام داده اید.

6- عنوان و زیرعنوان‌ها را با دقت بنویسید

محتوایی که در بستر اینترنت منتشر می‌شود، با محتوای یک رمان، کتاب آموزشی یا مقاله آموزشی فرق دارد. مثلا کسی که برای کنکور مطالعه می‌کند، احتمالا واو به واو یک کتاب درسی را می‌خواند و زیر و بم آن را در می‌آورد. یا کسی که یک رمان را مطالعه می‌کند، معمولا خودش را بین کلمات آن کتاب غرق کرده و تک تک کلمات را می‌بلعد. اما در وب معمولا اینطور نیست. کاربران بعد از ورود به یک صفحه وب، اول یک اسکن کلی از آن صفحه انجام می‌دهند، در این اسکن کاربر مواردی مثل تصاویر و عنوان‌های محتوا را مرور کرده و در صورتی که با آن ارتباط برقرار کرد کل محتوا را می‌خواند. عنوان نویسی در سئو بسیار مهم است و می‌توان یک کتاب درباره آن نوشت. فقط بدانید که یک عنوان جذاب می‌تواند کاربر را مجبور به کلیک کند و یک عنوان تکراری یا نه چندان جالب می‌تواند کاربر را فراری دهد. یک وب مستر باهوش به خوبی عنوان‌های مختلف صفحه را می‌نویسد و می‌داند چطور عنوان‌های خود را بچیند که کاربر محتوا را انتها ادامه بدهد.

7- فایل Sitemap ایجاد کنید

نقشه سایت

نقشه سایت یا Sitemap به گوگل کمک می‌کند بهتر محتوای سایت شما را درک کند. گوگل یا هر موتور جستجو دیگر با دیدن فایل Sitemap متوجه می‌شود سایت شما چه تعداد URL دارد و این URLها چطور با هم در ارتباط هستند. به عبارت دیگر Sitemap یک آرشیو از آدرس صفحات سایت شما است و به موتورهای جستجو کمک می‌کند بهتر صفحات شما را ایندکس کنند. همینطور اگر بخشی از محتوای شما جدا افتاده باشد، مثلا یکی از پست‌ها که هیچ صفحه ای از سایت به آن لینک نداده است، نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می‌کند بهتر این صفحات را پیدا کنند. مخصوصا زمانی که سایت بسیار بزرگی دارید که روزانه مطالب زیادی در آن منتشر می‌شود (برای مثال سایت‌های خبری) استفاده از  sitemap بسیار مفید خواهد بود. یک وب مستر خوب حواسش هست که فایل sitemap را از قلم نیندازد.

8- فایل Robots.txt را ایجاد کنید

اسپمرها یا خزنده‌های وب، مرتب به سایت‌های مختلف سر می‌زنند و صفحات جدید را ایندکس می‌کنند. می‌دانید که می‌شود با این ربات‌ها صحبت کرد و خواسته هایی از آنها داشت؟ ما به کمک فایل robots.txt می‌توانیم با این ربات‌ها حرف بزنیم. اما چرا از واژه “خواسته” استفاده کردیم؟ چون ممکن است این ربات‌ها اهمیتی به درخواست ما ندهند. اگر در وردپرس تیک عدم نمایش سایت به موتورهای جستجو را فعال کنید، وردپرس در جواب می‌گوید این مربوط به موتورهای جستجو است که به خواسته شما احترام بگذارند. برای مثال زمانی که سایتی هک می‌شود، هکر می‌تواند با تغییر فایل robots.txt مانع از خزش‌ها ربات‌ها شود. در صورتی که ربات این درخواست را نادیده بگیرد می‌تواند مشکل سایت را تشخیص داده و برای مثال آن سایت را در لیست سیاه قرار دهد. هر چند استفاده نکردن از فایل robots.txt مشکلی برای سایت شما به وجود نمی‌آورد اما یک وب مستر باهوش بهتر است که از آن استفاده کند.

9- از URLهای بهینه استفاده کنید

تاثیر URL بهینه در سئو

هر بخش از سایت یک آدرس منحصر به فرد دارد که به آن URL می‌گوییم. هر URL به یک قسمت مشخص از سایت اشاره دارد، زمانی که این URL را در مرورگر خود وارد کنیم، به آن بخش از صفحه دسترسی پیدا می‌کنیم. به عنوان یک وب مستر خوب باید توجه خاصی به ساختار URL سایت خود داشته باشیم. گوگل قبل از مراجعه به محتوای صفحه، URL آن را می‌بیند، پس بهتر است از یک URL‌تر و تمیز استفاده کنیم. بهتر است در URL خود از حروف بزرگ و کاراکتر علامت سوال استفاده نکنید، تا حد ممکن آدرس صفحه را کوتاه کنید، از کاراکتر – به جای _ استفاده کنید، همینطور آدرسی برای صفحه خود انتخاب کنید که تا جای ممکن محتوای صفحه را توصیف کند، بعضی از سیستم مدیریت‌های محتوا مثل وردپرس به طور خودکار یک URL با ساختار مشخص برای صفحات در نظر می‌گیرند، باید مراقب باشید که این ساختار همان چیزی باشد که شما هم می‌خواهید. یک وب مستر باهوش می‌داند که باید ساختار URL سایت خود را تمیز نگه دارد.

10- ویدئو و صوت را جدی بگیرید

محتوای متنی از قدیم نزد موتورهای جستجو و خوانندگان وب محبوبیت زیادی داشت. با اینکه در این سال‌ها انواع مختلفی از محتوا مثل پادکست، اینفوگرافیک و غیره در وب حضور داشته و طرفداران زیادی هم دارد، اما هنوز هم محتوای متنی جایگاه خودش را حفظ کرده و یکی از ارکان اصلی در محتوا است. در کنار محتوای متنی بهتر است محتوای ویدئویی یا صوتی را هم جدی بگیرید. بعضی از کاربران شاید علاقه‌ای به خواندن محتوای متنی نداشته باشند، اما به خوبی با ویدئو یا فایل صوتی ارتباط برقرار می‌کنند. یک وب مستر خوب می‌داند که محتوا فقط متن نیست و باید برای جذب مخاطب و درگیر کردن او با سایت از انواع محتوا استفاده کند.

نتیجه گیری

سئو مجموعه فرآیندهایی است که سایت را برای موتورهای جستجو بهینه کند. یک متخصص سئو، ابزارهای مختلف را می‌شناسد و می‌داند چطور این ابزارها را به کار بگیرد تا بهترین نتیجه برای کاربر حاصل شود. فراموش نکنید که الگوریتم‌های گوگل به طور روزانه تغییر می‌کنند و ممکن است بعضی از تکنیک هایی که امروز به عنوان استاندارد شناخته می‌شوند فردا به عنوان یک روش منسوخ شده به حساب بیایند. یک سئو کار باید مطالعه زیادی داشته باشد و مرتب تغییرات موتورهای جستجو را دنبال کنند. قطعا 10 تکنیک سئو که در این مطلب مرور کردیم تمام نکات سئو را شامل نمی‌شود و تبدیل شدن به یک متخصص نیاز به مطالعه صدها مقاله و هزاران ساعت تمرین است. اگر این تکنیک‌های سئو را استفاده کرده اید تجربیات خود را با ما و کاربران سون لرن به اشتراک بگذارید.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۸ دیدگاه
nedahajipoor ۰۶ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۱۲
سلام ممنونم از مطلب مفیدتون
میشه بگین واسه این ک خوب محتوا بنویسیم چ کارایی باید بکنیم ؟ اگه کتابی مد نظرتونه معرفی کنید
سپاس
محمد انوری ۰۶ آبان ۱۳۹۸، ۲۳:۳۷
سلام دوست خوبم ... خواهش می کنم ...
به نظر من برای بهتر نوشتن باید بیشتر بنویسیم ... تو نوشتن آدم می‌تونه نقاط ضعفشو پیدا کنه ... به نظرم فقط بنویسید و خودتون نوشته خودتون رو تحلیل کنید. اگر نوشته تان شخص شما رو تحت تاثیر قرار داد، به نظرم موفق بوده اید ...
متاسفانه کتاب خاصی مدنظرم نیست ... به نظرم سعی کنید آثار بزرگان رو بخونید و ببینید چه کار می کنند که نوشته های آنها انقدر خوب از آب در می آید ...
موفق باشید ...
mehdi khosrojerdi ۰۹ مهر ۱۳۹۸، ۱۸:۳۱
عالی بود مثل همیشه
محمد انوری ۰۹ مهر ۱۳۹۸، ۲۰:۴۳
ممنونم ازت مهدی جان ... خوشجالم که همراه ما هستی ...
موفق باشی ...
Zeinab ۰۹ مهر ۱۳۹۸، ۱۴:۱۷
سپاس ، اطلاعات واقعا عالی و مفید بود.
محمد انوری ۰۹ مهر ۱۳۹۸، ۱۸:۲۱
سلام خواهش می کنم ...
خوشحالم براتون مفید واقع شد ...
موفق باشید ...
حسام ۰۹ مهر ۱۳۹۸، ۱۲:۳۲
چغد قشنگ شده طرح جدید سایتتون دستخوش
محمد انوری ۰۹ مهر ۱۳۹۸، ۱۳:۵۳
ممنونم حسام جان ... قراره قابلیت های دیگه هم اضافه کنیم بهش که امیدوارم اونارم دوست داشته باشی ...
موفق باشی ...