۱.۲ میلیون تومان تخفیف تا ۵ خرداد

استفاده از AJAX در MVC بدون نوشتن کد جاوا اسکریپت

یکی از بزرگترین خواسته‌ها و نیازهای برنامه نویسان به زبان جاوا اسکریپت و طراحان وب کار با AJAX در جاوا اسکریپت می‌باشد بدون این که نیاز داشته باشند کدهای پیچیده و سختی که برای این کار وجود دارد را استفاده کنند، اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید بهتر است این مطلب را به خوبی مطالعه کنید تا اطلاعات کافی در رابطه با کار با AJAX بدون نیاز به این کار کدی را وارد کنید بدست بیاورید. در ادامه این مطلب روش هایی را برای کار با AJAX بدون نوشتن کد جاوا اسکریپت را فرا میگیریم.

ویژگی بسیار مهم برنامه های AJAX

به صورت کلی کار با AJAX در MVC کاری بسیار جالب در برنامه نویسی می‌باشد و شما می‌توانید از امکانات فوق العاده ای که این ابزار برای شما فراهم می‌کند در راستای برنامه نویسی با کیفیت‌تر و راحت‌تر استفاده کنید. به کمک کار با AJAX می‌توانید کار بین کلاینت و سرور را بر روی منبع مشترکتان یا همان سرور توضیع کنید تا از حجم کار کاسته شود، نتیجه این کار این است که برنامه شما مقیاس پذیر‌تر می‌شود و راحت‌تر می‌توانید با آن ارتباط برقرار کنید. ویژگی بسیار مهم کار با AJAX این است که به جای این که تمامی صفحه را به صورت کامل به سمت سرور ارسال کند صفحه را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و هر قسمت را به صورت جداگانه به سمت سرور ارسال می‌کند که این ویژگی باعث می‌شود تا به میزان بسیار زیادی از بار سرور شما کاهش پیدا کند و در نتیجه اپلیکیشن شما عملکرد بهتری را داشته باشد.

کار با AJAX

شروع کار با AJAX در Mvc

در قسمت  mvc از Asp.net دو سناریو وجود دارد که به وسیله آن می‌توانید کدهای مربوط به استفاده از AJAX در جاوا اسکریپت را بدون نیاز به نوشتن استفاده کنید. اولین ابزار برای این کار ابزاری است که کدهای سمت سرور را به محض این که کاربر وارد مرورگر می‌شود فراخوانی می‌کند، هدف از این ابزار بیشتر اعتبار سنجی می‌باشد. دومین اعتبار برای انجام استفاده از کدهای جاوا اسکریپت بدون نیاز به نوشتن آن‌ها ابزاری است که به محض این که کاربر بر روی لینکی کلیک می‌کند اطلاعات اج تی ام ال را از سمت سرور واکشی کرده و وارد می‌کند. این ابزاری هستند که برای راحتی استفاده از کدهای سمت سرور استفاده می‌شوند و اگر قصد دارید از کدهای پیچیده سمت سرور رها شوید می‌توانید از این ابزارها استفاده کنید.

کار با AJAX

تنظیمات AJAX

برای این که بتوانید از این ابزار فوق العاده استفاده کنید باید چند مورد را رعایت کنید، وارد فایل Web.config  شوید و قسمت appSettings را مشاهده کنید. در تگ هایی که باز و بسته شده بند باید دو ورودی وجود داشته باشد، ورودی اول add key =’Client Validation Enabled’ value =”true” می‌باشد و ورودی دوم نیز add key  = ” Unobtrusive JavaScript Enalvled” value =”true” می‌باشد که باید این دو مقدار را در درون تگ مربوطه قرار دهید تا تنظیمات مربوط به سرور و کلاینت شما فیکس شود. یکی دیگر از اقداماتی که برای تنظیمات کار با AJAX مورد نیاز است این است که کتابخانه Microsoft.jQuery.Unobtrusive.Ajax را به برنامه خود اضافه کنید تا بتوانید از ویژگی‌ها و امکاناتی که این کتابخانه برای شما فراهم می‌کند نیز نهایت استفاده را ببرید. آخرین تنظیمی که برای کار با AJAX بدون نیاز به کد زدن در جاوا اسکریپت باید انجام دهید این است که کتابخانه‌های مورد نیاز جی کوئری را به برنامه خود اضافه کنید و به این ترتیب شما آماده استفاده از AJAX بدون نوشتن کد جاوا اسکریپت خواهید شد.

ترکیب کردن اعتبار سنجی سمت سرور

یکی از بهترین امکاناتی که در هنگام کار با AJAX در اختیار شما می‌باشد این است که می‌توانید بدون هیچ گونه نیازی به کد زدن بازخورد مناسبی را به کاربر بدهید، به عنوان مثال فرض کنید کاربر یک فیلد را اشتباه پر کرده است و شما می‌توانید خیلی سریع این مورد را به کاربر اطلاع دهید و از او بخواهید مقادیر فیلد را تغییر دهد. برای این کار کافی است Remote attribute را با ویژگی‌های مدل خود ست کنید تا بتوانید از این ویژگی فوق العاده AJAX استفاده کنید. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که وقتی ویژگی Remote را به کلاس خود اضافه می‌کنید بید نام اکشن متد خود و همین طور نام کنترلی که اکشن مدل درون آن است را برای فراخوانی به متد ارسال کنید.

کار با AJAX

نوشتن متد سمت سرور

برای کار با AJAX و اعتبار سنجی سمت سرور بعد از مراحلی که در قسمت قبلی گفته شد نیاز دارید که کدهای سمت سرور را نیز آماده کنید. این متد قرار است که داده‌های فیلد شما را دریافت کند و بعد از آن یک شی جیسون که حاوی True می‌باشد را باز گرداند. برای ساخت این متد نامی برای آن تعیین می‌کنیم و آن را درون کنترلی قرار می‌دهیم که با تنظیمات Remote attribute تنظیم شده است، این متد همچنین پارامتری رو نیز به عنوان پارامتر ورودی دریافت می‌کند که ویژگی name در‌مدل اصلی شما می‌باشد و به این ترتیب شما برای کار با AJAX آماده خواهید شد.

کار با AJAX

اضافه کردن فیلد نمایش محتوا

در مرحله بعدی از کار با AJAX بدون نیاز به کدنویسی باید باید فیلدی را در برنامه خود قرار دهید که به عنوان فیلد نمایش دهنده باشد و در واقع نقش view شما را بازی کند. در داخل این فیلد باید یک validation message قرار دهید که در صورت بروز هر گونه خطایی، خطا را برای شما به نمایش بگذارد تا بتوانید خطاهای احتمالی را رفع کنید. همان طور که مشاهده می‌کنید کار با AJAX بدون نیاز به کد زدن تقریبا کاری راحت می‌باشد و برای آن کافی است تنها اطلاعاتی جزئی درباره برنامه نویسی داشته باشید و به این ترتیب برای به اجرای کدهای سمت سرور نیازی ندارید که برنامه‌ها و کدهای خیلی پیچیده ای را وارد کنید.

درج اچ تی ام ال از سمت سرور

یکی از برترین ویژگی‌های کار با AJAX استفاده از ابزار AjaxHelper می‌باشد، با استفاده از این ابزار شما به راحتی می‌توانید اقدام به کار با AJAX بدون نیاز به کدزنی کنید. گاهی اوقات نیاز دارید که به محض این که کاربر بر روی لینکی کلیک کرد کاربر را وارد صفحه مورد نظر کنید، این ویژگی توسط ابزار HTMLHelper صورت می‌گیرد که شما می‌توانید با استفاده از آن به راحتی صفحات وب را برای کاربران باز کنید. برای انجام دادن این عملیات تنها کافی است یک اکشن متد برای بازیابی اطلاعات و همین طور یک پارشیال ویو برای تولید کدهای اچ تی ام ال را بر روی سرور بنویسید و به این ترتیب با دومین ابزار کار با AJAX بدون نوشتن کد جاوا اسکریپت نیز آشنا شدیم.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۱ دیدگاه
علی شادمان ۲۸ مهر ۱۳۹۷، ۱۶:۱۳
عالی بود